
Въз основа на фосилни данни е създадена мека роботизирана реплика на плевроцистит, морски организъм, който е съществувал преди близо 450 милиона години и се смята, че е един от първите бодлокожи, способни да се движат с помощта на мускулеста опашка.
Изследването на учени от катедрата по машинно инженерство в университета Карнеги Мелън, в сътрудничество с палеонтолози от Испания и Полша, публикувано в The Proceedings of the National Academy of Science (PNAS), има за цел да разшири съвременната перспектива за структурата и движението на животните, въвеждайки нова област на изследване - палеобионика - насочена към използването на софтботика (Softbotics), роботика с гъвкава електроника и меки материали, за да разберем с помощта на изчезнали организми биомеханичните фактори, които са довели до еволюцията.
"Софтботиката е друг подход за информиране на науката, използвайки меки материали за конструиране на гъвкави крайници и придатъци на роботи. Много фундаментални принципи на биологията и природата могат да бъдат напълно обяснени само ако погледнем назад към еволюционната хронология на това как животните са еволюирали. Ние изграждаме аналози на роботи, за да се проучи как се е променяло движението", обяснява Кармел Маджиди (Carmel Majidi), водещ автор и професор по машинно инженерство в университета Карнеги Мелън.
Тъй като времето, прекарано на хората на земята, представлява само 0,007% от историята на планетата, съвременното животинско царство, което влияе върху разбирането на еволюцията и вдъхновява днешните механични системи, е само малка част от всички същества, съществували през историята.
Екипът решава да проучи изчезнало бодлокожо от палеозойската ера, чиято биомеханика и придвижване изследват, за да разберат по-добре естествения подбор, който е преживял. Те специално анализират плевроцистита, представител на класа на бодлокожите от Rhombifera, живял преди 450 милиона години.
Изкопаем плевроцистит, по който се води дизайна на робота. Кредит: Carnegie Mellon University
Ръководейки се от фосилните данни за изграждането на конструкцията и комбинация от 3D отпечатани елементи и полимери, за да имитират гъвкавата колонна структура на задвижващите крайници, екипът демонстрира, че плевроциститите вероятно са можели да се движат над морското дъно с помощта на мускулеста опашка, която избутва животно напред.
Въпреки липсата на съвременен аналог (бодлокожите оттогава са еволюирали - това са съвременните морски звезди и морски таралежи), плевроциститите представляват интерес за палеонтолозите поради основната им роля в еволюцията на бодлокожите.
Екипът установява, че широките замахващи движения вероятно са най-ефективното движение и че увеличаването на дължината на опашката значително увеличава скоростта на животните, без да ги принуждава да използват повече енергия.
"Изследователите в общността на биовдъхновената роботика трябва да избират важни характеристики, които си струва да бъдат възприети от организмите", обяснява съавторът Ричард Десатник (Richard Desatnik).
След като екипът демонстрира, че е възможно да се използва софтботиката за инженеринг на изчезнали организми, те планират да изследват и други животни, особено такива, които не могат да бъдат изследвани по подобен начин с помощта на конвенционален хардуер на роботи. Роботът, който те наричат "Rhombot", представлява ранна стъпка за напредък в областта на палеобониката.
Справка: Richard Desatnik, Zach J. Patterson, Przemysław Gorzelak, Samuel Zamora, Philip LeDuc, Carmel Majidi. Soft robotics informs how an early echinoderm moved. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2023; 120 (46) DOI: 10.1073/pnas.2306580120
Източник: 450-million-year-old organism finds new life in Softbotics, Carnegie Mellon University
Още по темата

Животът
Имат ли глави морските звезди? Всъщност са изцяло само глави

Животът
Гребенестите, а не морските гъби, може би са най-старата животинска група на Земята

Технологии
Мек робот се самовъзстановява от раните си (видео)

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?