Концепцията за първия в света пълноцветен гъвкав и тънък като филм дисплей е разработена от екип на Университета на Централна Флорида, начело с професор Дебашис Чанда (Debashis Chanda).
Тази разработка е вдъхновена от природата, разказват авторите. Дисплеите, с които сме свикнали, като тези на смартфоните или телевизорите изискват източник на светлина. А животните като хамелеони, октоподи и калмари, са родени, покрита с "дисплеи" - кожата им е тънка, гъвкава и отразява светлината.
Всички изкуствени дисплеи - LCD, LED, CRT - твърди, крехки и обемисти. Природата е по-умна. Ако се вгледате в калмарите, може да видите как те променят цвета си, а кожата им е гъвкава и еластична. Решихме да се проверим дали може нещо подобно да създаде човекът." - коментира Чанда.
Тънкият гъвкав дисплей, състоящ се от нано структури, може да променя цвета си под въздействието на електрическо напрежение. В този случай, устройството не разполага със собствен източник на светлина. Вместо това, то отразява околната светлина, обясняват изследователите.
Инженерите поставили тънкия слой течни кристали в метална наноструктура с формата на кора за яйца. Тази система поглъща някои дължини на вълните на светлината и отразява други. Отразяваният цвят може да се контролира чрез прилагане на напрежение към слоя течни кристали.
Главното постижение на Чанда и екипа му е това, че новият дисплей е пълноцветен. По-ранните аналози показваха само ограничен набор от цветове.
Освен дисплея, учените са разработили и иновативна техника на нанопечат, който позволява да се нанася гъвкавия дисплей и върху повърхности с голяма площ.
Подробна информация за разработката е публикувана в списание Nature Communications.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари