Между познатите и широко разпространени радиограмофони и телевизори, които близкото минало ни завеща, съществуват и по-редки модели. Някои от тях дори не са влизали в масово производство или са били в изключително малка серия, достъпни само за някои хора и поради това е изключително трудно да се намерят.
Успяхме да намерим изброени, снимани и разказани подобни апарати. Можете да си представите с каква тръпка ги разгледахме – поне аз като колекционер бях във възхита! Повечето от тях са мащабно постижение на мебелната промишленост, а конструктивно представляват съчетание от няколко апарата.
Снимките са от 1964 г., а апаратите са производство на Слаботоковия завод "Ворошилов" в София.
РАДИОШКАФ ТИП Н10
"Той е предназначен за онези, които искат да получат елегантна домашна мебел с отлични технически качества, като същевременно това не струва много средства". Шкафът представлява удобно съчетание на радиоприемник тип Симфония 10, четирискоростен грамофон за обикновени и микроплочи, и басрефлектор. В корпуса съществува също така специална ниша за съхранение на грамофонни плочи.
Съставът е 8 лампи и 2 германиеви диода, 1 селенов изправител; 9 АМ/11 ЧМ кръга; дълги, средни, два обхвата къcи и ултракъси вълни; луха за разливане на обхват К2; индикатор за настройка; вградена въртяща се феритна антена и дипол за УКВ; отделно плавно регулиране на ниски и високи тонове; клавишен тонрегистър с четири положения; високоговорители 1 х 1,8 вата и 2 х 1,5 вата, вградени в басрефлекторно устройство; възможности за включване на магнетофон и външен високоговорител
Размери 113 х 85 х 41 см
Шкафът е от орехов фурнир (натурален или полутъмен) или от яворов фурнир (полутъмен). Дебелината на плотовете е около 1,8 см.
Радиошкафът се произвежда в два варианта по отношение на УКВ обхвата:
Тип Н10-О с обхват 67,5 мхц – 73 мхц (по OIRT)
Тип Н10-С с обхват 88-100 мхц (по CCIR)
РАДИОШКАФ Н10 СТЕРЕО
"Превъзходен във всяко отношение" – такава е такава е точната характеристика на това особено сполучливо съчетание от стереофоничен радиоприемник Симфония 10 стерео с четирискоростен грамофон. В шкафа е предвидено специално място за поставяне на ролков магнетофон, а също така и ниша за съхранение на грамофонни плочи и магнетофонни ролки. Двете групи високоговорители, разположени в раздалечени басрефлекторин камери, осигуряват безупречен в тоново отношение стереофоничен ефект.
Елементната база е: 9 лампи + 2 германиеви диода + 1 селенов изправител; 9 АМ/11 ЧМ кръга; дълги, средни, два обхвата къси и ултракъси вълни; лупа за разливане на обхвата КВ(2); индикатор за настройка; вградена въртяща се феритна антена и дипол за УКВ; отделно плавно регулиране на ниски и високи тонове; клавишен тонрегистър с четири положения; възможност за включване на стеремагнетофон и стереобаланс за далечно регулиране на двата канала.
Високоговорители: 4 броя по 3 вата. Четирискоростен грамофон.
Размери: 180 х 85 х 45 см.
Шкаф от орехов фурнир (натурален или полутъмен) или от яворов фурнир (натурален). Дебелина на плочите – ок. 1,8 см.
Радиошкафът се произвежда в два варианта в зависимост от УКВ обхвата:
Тип Н10-St-O: 64,5-73 мхц (по OIRT)
Тип H10-ST-C: 880-100 мхц (по CCIR)
ТЕЛЕВИЗОР КРИСТАЛ Т59-22
Това е специална версия на Кристал 59 с повишени звукови параметри. Видът му е, струва ни се, единствен за българската тв промишленост по това време.
Обикновеният Кристал Т59-20
Притежава акустично гнездо от басрефлекторен тип, подобно на луксозен раиоприемник. "Конзолното му изпълнение го прави едно необходимо допълнение към мобилировката на Вашия дом"
Радиолампи – 18 + 7 германиеви диода + 1 селенов изправител; кинескоп AW59-90; ключово регулиране на усилването; автоматика на яркостта; дефазатор на смущенията; автоматична поддръжка на размерите на изображението; стъпално регулиране на честотната характеристика на видеоусилвателя и НЧ канала; компенсирано усилване на звука; гасене на обратния ход и цветното петно; 3-ватор широколентов перманентен, елиптичен, екцентричен високоговорител; захранване 220 волта; консумирана мощност 180 вата.
Размери на кутията 610 х 1010 х 430 мм; тегло – 40 кг
Приемникът се изработва по нормите на CCIR.
Кристал Т59-22
ГОЛЯМ РАДИОТЕЛЕВИЗИОНЕН ШКАФ БАЛКАН
Става дума за ограничен брой (около 40) подобни апарата, комбиниращи телевизор Кристал Т59-20, радиоприемник Симфония 10 и четирискоростен грамофон в един корпус. Смята се, че са поръчани от Тодор Живков за подаръци извън България.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари