Учени от Университета в Ексетър разработиха високоговорител, който не се нуждае от механични вибрации.
В основата му е материалът графен, който при нагряване и охлаждане може да генерира сложни и контролируеми звукови сигнали.
По същество той съчетава говорител, усилвател и графичен еквалайзер в чип с размерите на нокът на палец, пише сайтът на университета.
За разработката се съобщава в списание Scientific Reports.
Традиционните високоговорители работят с мембрана, която вибрира механично и деформира въздушната среда в определени граници, генерирайки по този начин звукови вълни.
Това е неудобна технология, която почти не се е променила повече от век.
Новата технология не включва движещи се части и не използва никакви вибрации. Слой от материала графен с дебелина един атом бързо се нагрява и охлажда с променлив електрически ток и прехвърля тази термична промяна на въздуха, като го кара да се разширява и свива и по този начин генерира звукови вълни.
Термоакустично поколение. Спектър на звука (вдясно) в резултат от два източника на ток (вляво) с различна честота и амплитуда. Multi-frequency sound production and mixing in graphene. Scientific Reports (2017) M. S. Heath & D. W. Horsell
Въпреки че превръщането на топлината в звук не е нещо ново, екипът от Ексетър е първият, който показва, че този прост процес позволява звуковите честоти да се смесват, усилват и да коригират силата на определени диапазони от честоти - всичко в рамките на едно и също с размери от няколко милиметра устройство.
Графенът, който е почти напълно прозрачен и едновременно с това е способен да възпроизвежда сложни звуци без физическо движение, може да постави началото на ново удивително поколение аудио-визуални технологии, включително екрани на мобилни телефони, които предават и образ, и звук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари