Сезонът на грипа настъпва и вече мнозина кашлят, борейки се със сезонната инфекция. За щастие повечето хора с грип ще се почувстват по-добре в рамките на около седмица от началото на симптомите.
Това повдига въпроса: Има ли научно доказани начини за съкращаване на грипната инфекция?
Двама експерти обясняват пред Live Science как може да се съкрати времето на боледуване от грип.
Могат ли антивирусните лекарства да съкратят грипната инфекция?
Основният начин за намаляване на продължителността на грипната инфекция е да се приемат антивирусни лекарства, т.е. лекарства, специално предназначени за борба с вирусните инфекции, обяснява пред Live Science д-р Тимъти Брюър (Timothy Brewer), професор по медицина и епидемиология в Калифорнийския университет. Понастоящем четири антивирусни лекарства са одобрени от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) за лечение на грип: Тамифлу (генерично наименование оселтамивир), Реленца (занамивир), Рапиваб (перамивир) и Ксофлуза (балоксавир).
Тамифлу вероятно е най-известният пример за антивирусно средство срещу грип. Това лекарство с рецепта, което се приема през устата, е одобрено за употреба от хора, които са на възраст най-малко 2 седмици и които имат симптоми на грип от не повече от два дни. Лекарството действа, като блокира активността на ензим, който обикновено позволява на грипните вируси да се размножават в организма. Този ензим има отношение към грипните вируси А и В - двата основни вида сезонен грип, от които боледуват хората. По този начин Тамифлу помага на имунната система да осуети инфекциите.
Има убедителни доказателства, че ако започнете да приемате Тамифлу в рамките на първите два дни от началото на симптомите, лекарството ще съкрати продължителността на заболяването ви, посочва Брюър. Симптомите на грипа обикновено продължават около седмица, а клиничните проучвания показват, че Тамифлу може да ускори възстановяването с около един ден в сравнение с плацебо.
Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) също препоръчват на пациентите, които са хоспитализирани за грипна инфекция, да се дава антивирусен препарат като Тамифлу веднага след приемането им. Проучванията показват, че приемането на Тамифлу при постъпването може да намали смъртността с 40 % в сравнение със забавянето на лечението само с няколко дни.
Реленца, Рапиваб и Ксофлуза се различават от Тамифлу по начина, по който се прилагат. Например Реленца се вдишва, докато Рапиваб се инжектира. Лекарствата също така са одобрени за различни групи от Тамифлу; Ксофлуза например е достъпен само за пациенти, които са на възраст най-малко 5 години. Съществуват и доказателства, че тези лекарства могат да съкратят продължителността на симптомите на грипа с около един ден.
Научно доказано е, че антивирусните лекарства като тамифлу, на снимката по-горе, намаляват продължителността на грипната инфекция. Кредит: Wikimedia Commons
Има ли други начини за съкращаване на грипната инфекция?
Някои хора могат да приемат нефармацевтични продукти - като витамин С, цинк или ехинацея - с надеждата да облекчат симптомите на грипа и да се подобрят по-бързо. Понастоящем обаче няма достатъчно клинични доказателства, които да сочат, че тези стратегии постигат някоя от тези цели.
Много проучвания се концентрират върху това как въпросните продукти въздействат конкретно върху симптомите на обикновената настинка, а не на грипа. Настинката също е респираторно заболяване, но може да бъде причинена от редица различни вируси, докато грипът се причинява само от грипни вируси.
"Ако хората искат да приемат витамин С, това със сигурност е добре, но няма доказателства, че има някаква полза [при грип]", заявява Брюър. "Цинкът е друг продукт, който хората опитват - отново без ясни доказателства, че влияе върху продължителността на грипната инфекция."
На пазара има няколко лекарства, които могат да лекуват симптомите на грипа, но те не са насочени към основната причина за инфекцията, за да съкратят нейната продължителност. Например болкоуспокояващите и температуропонижаващите средства като ацетаминофен (Tylenol) и ибупрофен могат да помогнат за облекчаване на симптомите на грипа, обяснява пред Live Science д-р Ричард Цимерман (Richard Zimmerman), професор по семейна медицина и клинична епидемиология в университета в Питсбърг.
Съществува обаче много малък риск децата и тийнейджърите, които приемат аспирин, докато имат вирусно заболяване, да развият смъртоносно заболяване, наречено синдром на Рейе, което може да причини оток на мозъка и увреждане на черния дроб. Въпреки че точната причина за състоянието не е известна, поради тази връзка между лекарството и вирусните инфекции аспиринът не трябва да се дава на хора под 19 години, освен ако не е препоръчан от лекар.
Медът има доста добри резултати при лечението на кашлица, отбелязва Цимерман. Той обаче никога не трябва да се дава на деца под 1 година, тъй като съществува риск те да развият детски ботулизъм. Това е така, защото медът може да бъде заразен със спори на Clostridium botulinum - бактерията, която стои зад ботулизма, а имунната система на бебетата не е достатъчно зряла, за да потисне инфекцията.
Прилагането на противогрипна ваксина не е задължително да съкрати инфекцията, ако в крайна сметка се разболеете от грип. Въпреки това ваксината може да намали тежестта на симптомите, ако се заразите. Това ви излага на по-малък риск от развитие на сериозни усложнения на заболяването, които могат да доведат до хоспитализация или смърт, като например тежка пневмония.
Ваксинацията е превантивна мярка за грип, а не лечение, отчасти защото са необходими около 14 дни след ваксинацията, за да се развие напълно имунният отговор. Дотогава организмът ви вероятно вече ще се е преборил с инфекцията, ако сте се заразили с грип в рамките на същия период от време, отбелязва Цимерман. Ето защо експертите препоръчват да си направите противогрипна ваксина през септември или октомври, преди грипният сезон да започне да се разраства сериозно.
В началото всичко, което можете да направите, за да поддържате здрава имунна система - като например да се храните пълноценно, да спите достатъчно, да не пушите и да се хидратирате - вероятно също ще намали риска да се разболеете сериозно от грипна инфекция, посочва Брюър. Но антивирусните препарати са най-добрият вариант за съкращаване на заболяването.
Източник: How to get better faster when you have the flu, according to science, Emily Cooke,
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари