Близнакът на криптонита на Земята: Истинският минерал е по-странен от измисления

Ваня Милева Последна промяна на 23 юли 2025 в 00:00 163 0

Зелен кристал

Кредит StockCake (CC0 1.0)

Криптонитът е светещ зелен кристал от родната планета на Супермен, който го отслабва и му отнема силите. Учени сая открили странен бял минерал, зловещо подобен на криптонита, който може да крие ключа към трансформацията на нашата планета за чиста енергия.

Не само познат от историите за Супермен, уникалните свойства на този минерал биха могли да играят ключова роля в захранването на енергийния преход.

Близнакът на криптонита на Земята

Често наричан "криптонитовият близнак на Земята", ядаритът е рядък и интригуващ минерал, който е предизвикал интерес както сред учените, така и сред ентусиастите на Супермен.

За първи път е идентифициран през 2004 г. от геолози-разследователи, работещи за Rio Tinto в долината Ядар в Сърбия. Въпреки че химичният му състав много наподобява измисления криптонит от комиксите, има някои забележителни разлики. Вместо да свети в зелено и да източва силите на супергероите, ядаритът има важен потенциал за подкрепа на глобалния преход към по-чисти енергийни източници.

Нов минерал на сцената

Ядаритът е открит за първи път от геолози на Rio Tinto по време на проучвателни сондажи и по това време не е съответствал на нито един известен минерал. След подробно изследване от експерти в Природонаучния музей в Лондон и Националния изследователски съвет на Канада, той е официално класифициран като нов минерал през 2006 г.

Проба от ядаритПроба от ядарит в Природонаучния център на Сърбия. Кредит: Wikimedia Commons

Научно, ядаритът е описан като минерал "натриево-литиев-боров силикат хидроксид", което съвпада с измисления етикет върху проба от криптонит, видяна във филма "Супермен се завръща", където Лекс Лутор го краде от музей.

За разлика от светещия зелен криптонит, изобразен във филма, истинският минерал има химичната формула LiNaSiB₃O₇(OH)₃ и изглежда като матово бяло твърдо вещество. Под ултравиолетова светлина обаче той проявява розово-оранжева флуоресценция.

Супер сам по себе си

Майкъл Пейдж (Michael Page), учен от Австралийската организация за ядрени науки и технологии (ANSTO), заявява, че минералът е "супер" сам по себе си.

"Въпреки че не притежава никакви свръхестествени сили, истинският ядарит има голям потенциал като важен източник на литий и бор", отбелязва Пейдж.

"Всъщност, находището Ядар, където е открит за първи път, се смята за едно от най-големите литиеви находища в света, което го прави потенциален повратен момент за глобалния преход към зелена енергия.

Работата, която ANSTO върши, е съсредоточена значително върху това как тези важни минерали, като например ядарит, могат да бъдат използвани в подкрепа на индустрията.

"В ANSTO работим с индустрията за разработване на технологични решения за много критични елементи, включително литий, а предизвикателствата, породени от нов вид минерален ресурс, са много вълнуващи", коментира Пейдж.

Екопротести и официално спрян проект в Сърбия

В Сърбия е предложен мащабен минен проект за добив на ядарит. Проектът се разглежда и като начин за намаляване на зависимостта на Европа от вноса на литий от Китай. Той би захранвал 90% или почти всички електрически автомобили в Европа.

Литиева мина в Чили. Литиевите мини по света се откриват, като правило, в пустини и необитаеми места – никога в гъсто населен район като този за предложения рудник, близо до Лозница в Западна Сърбия, подчертава професорът във Факултета по лесовъдство и заместник-ректор на Белградския университет Ратко Ристич. Кредит: Wikimedia Commons

Но проектът "Ядар" се сблъсква с екологични проблеми и протести.

Професорът във Факултета по лесовъдство и заместник-ректор на Белградския университет Ратко Ристич предупреждава за рисковете от проекта на Rio Tinto "Ядар" за местната биота и от опустошителното замърсяване на реките Дрина и Сава.

"Ядаритът е уникален минерал, но е от най-лошия вид, който съдържа както литий, така и бор. За да се добият литий и бор, според проучването на Rio Tinto, са необходими 1100 тона концентрирана сярна киселина на ден, както и няколко десетки тона взривни вещества за подземна експлоатация. Освен това, според проучването на Rio Tinto, се очаква слягане на земята на 850 хектара", заявява проф. Ристич.

Междувременно правителството на Сърбия обяви, че ще анулира всички разрешителни, но активисти почти ежедневно посочват доказателства, че не е спазило обещанието си и че компанията е продължила дейността си.

Справка: “Jadarite’s unique recipe” by Francesco Putzolu, Robin N. Armstrong and Richard J. Herrington, 11 June 2025, Nature Geoscience. DOI: 10.1038/s41561-025-01705-4

Източник:

Earth’s Kryptonite: The Real Mineral Stranger Than Fiction, Jenna Drmic, Australia National Science Agency

Professor Ristić: Extracting lithium and boron from jadarite requires 1.100 tons of concentrated sulfuric acid per day, Balkan Green Energy news

    Най-важното
    Всички новини