Ураганът Ирма е от категория 5, което означава, че е изключително опасен. Националната метеорологична служба (NWS) на САЩ съобщи, че бурята е с устойчиви ветрове от 300 км в час. Това означава, че Ирма вече се нарежда сред най-силните урагани (според скоростта на вятъра), регистрирани някога.
Интересно е как изглежда ураганът отвътре. Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA) неотдавна изпрати в самата Ирма своите "ловци на урагани", самолета Lockheed WP-3D Orion.
Можете да видите спиращите дъха кадри тук.
Самолетът с прозвище "Кермит" (вижте куклата, висяща близо до прозореца) засне видео на своя път в урагана Ирма, като кадрите показват окото на бурята отвътре. Видеото показва и "ефекта на стадиона", при който облаците, които заобикалят окото, се простират нагоре, придавайки на бурята форма на спортната арена.
Video from yesterday's flight in CAT 5 #Irma on #NOAA42. https://t.co/iofV4p56DE has the latest advisories. Credit Rob Mitchell/NOAA pic.twitter.com/IygcNgIbJN
— NOAAHurricaneHunters (@NOAA_HurrHunter) September 6, 2017
Ураганът от МКС
Външните камери на Международната космическа станция уловиха още една драматична гледка към урагана Ирма, който се спуска към бреговете на Карибския басейн на 6 септември. Мощната буря засяга няколко острова, продължавайки на запад. Ирма се очаква да донесе силен вятър и дъжд на няколко острова в Карибите през следващите няколко дни с потенциал да се отрази и на полуостров Флорида до края на седмицата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23293
1
07.09 2017 в 20:40
Все по-често си спомням вестниците, и особено научно-популярните списания от 70-те и 80-те. Тогава нямаше природозащитници, а "природа" вървеше все в комплект с разговори за това как хората са я победили, и съвсем скоро ще я допобедят. И никой не се съмняваше в това.
Първото сепване дойде, когато СССР се отказа да обръща гигантските северни реки към Средна Азия. Тогава невежите, и ентусиастите-дилетанти много се възмутиха - що бе, толкова е хубаво пустините да станат на бостани. После през 90-те се изговориха много политически глупости по тоя случай, а истината е, че тогава климатолозите и географите забраниха на политиците да направят тая глупост.
Последни коментари