Първата прогноза за времето в познатата ни форма е публикувана на 31 август 1848 г. в вестник Daily News, създаден от великия английски писател Чарлз Дикенс.
Метеорологичните прогнози стават възможни в края на 40-те години на 19-ти век, след изобретяването на телеграфа. Това позволява да се съобщават метеорологичните условия от отдалечени райони почти мигновено. Така има възможност да се правят прогнози на базата на информацията за метеорологичните условия и посока на вятъра.
И още в началото прогнозата е била поставена на научна основа - над прогнозите са работили всички метеорологични станции на империята и дори Гринуичката обсерватория. Всички капитани на кораби са били натоварени със задачата да съпоставят данни от атмосферните условия и са разполагали с изпитани инструменти и изчислителна методология за тази цел.
Джордж Колинг представя първата прогноза за зрителите на 11 януари 1954 г. за Би Би Си. Wikimedia Commons
Други важни дати за метеорологията са:
- 1 август 1861 г. В други се твърди, че първата прогноза е във вестник Times с автор Робърт Фицрой, един от основателите на съвременната метеорология. Впоследствие, заради неточността на прогнозите си, той се самоубива.
- 14 ноември 1922 г. - първата радио прогноза за утрешния ден. Около шест месеца по-късно такива прогнози стават ежедневни.
- 11 ноември 1936 г. - за първи път е показана по телевизия прогноза за времето под формата на диаграма.
- 11 януари 1954 г. - Рожден ден на съвременната прогноза за времето. За първи път на екрана се появява водещ, който разказва и показва на зрителите карта на промените на времето. Водещ е Джордж Колинг. Предаването е на живо и продължава 5 минути. Оттогава прогнозите за времето стават неразделна част от телевизионната програма.
Сега Земята е опасана от метеорологични спътници, но прогнозите остават несигурни.
През миналия век метеорологичните и синоптичните прогнози се развиват с бързи темпове, използват се радиосонди и спътници, които издигат науката в буквален и преносен смисъл на по-високо ниво.
Въпреки това, синоптиците продължават да правят грешки. Времето зависи от сложни турбулентни процеси, които силно зависят от трудно определяеми условия. Метеоролозите се шегуват - има компютърни модели, които точно предсказват времето за следващия ден, но са нужни два дена, за да се изчислят.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари