
Триметров астероид прелетя покрай Земята на разстояние 20 пъти по-близо от Луната, но астрономите са го забелязали само шест часа преди най-близкия му подход, съобщи Центърът за изследване на близки до Земята обекти (Center for Near Earth Object Studies - CNEOS) на НАСА.
Определен с името 2017 EA, астероидът премина на надморска височина от само 14.500 км над източната част на Тихия океан, достигайки най-близката си точка в 16:04 българско време (06:04 PST) в четвъртък следобед. Растоянието е много близко - небесното тяло премина вътре в пръстена на геосинхронните сателити. След това бързо се отдалечи и още в края на същия ден вече не може да се наблюдава от наземни телескопи.
Въпреки че 2017 EA бе проследен само един ден, неговата орбита сега е известна достатъчно точно. Пресмятанията на CNEOS показват, че астероидът най-скоро ще доближи нашата планета след сто години.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
9026
1
05.03 2017 в 08:04
Този размер е колкото на малък градски автомобил, който жените на някои ползуват да ходят да си напазаруват в супермаркета. Невъзможно е да бъде видян на разстояние по-голямо от половин милион километра, дори да е в най-благоприятна позиция спрямо наблюдателя, освен ако въпросният наблюдател няма изключителният късмет да гледа точно където трябва в точният момент. Та не виждам някаква новина в събитието. "Астероиди" с подобни размери, които са останали ненаблюдавани, заради малките си размери, вероятно минават на подобни разстояния от планетата веднъж седмично.
Последни коментари
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици
dolivo
Учени възпроизвеждат сияйното египетско синьо, озарявало гробниците на фараоните
dolivo
Революция в залесяването: Японски дронове с изкуствен интелект засаждат дръвчета 10 пъти по-бързо от хората
alabal
Най-старото живо същество на Земята: вид на 700 млн. години, който променя разбирането за еволюцията