Днес, 13 юли, в 21:38 часа българско време ще бъде пълнолуние, което означава, че Луната ще бъде точно срещу Слънцето в небето, така че когато Слънцето залезе, ще изгрее Луната.
Луната е в съзвездието Стрелец и днес преживяваме „най-голямото“ пълнолуние за 2022 г., тъй като днес в 12:06 тя също е в перигея на своята орбита, което е най-близката до Земята точка от нейната елиптична орбита.
Пълнолунието се случва около веднъж месечно, когато Слънцето, Земята и Луната се подравнят на невидима линия. Орбитата на Луната е с около 5 градуса различна от тази на Земята, така че обикновено е малко по-високо или по-ниско от сянката на Земята, което позволява на слънчевите лъчи да осветяват страната, обърната към Земята.
Разстоянието между тях по това време е 357 264 км. Луната по това време има „геоцентричен“ радиус от 16'43” и магнитуд от -12,7. Това е и най-южното пълнолуние за последните десет години. При деклинация от -26°52′, Луната се издига тази нощ само на 11° над южния хоризонт.
Илюстрация на орбиталната равнина на Луната около Земята и осите на въртене на Луната и Земята. Наклонът на равнината на въртене на Луната с равнината на въртене на Земята около Слънцето е 5 градуса. Кредит: Arun Saraf
Поради комбинацията от пълнолуние и перигей в рамките на 24 часа, се говори и за „суперлуна“, термин, който астрологът Ричард Ноле въвежда за първи път през 1979 г.
Обратното на такава суперлуна е микролуната, т.е. пълнолуние по време на апогей, когато Луната е най-отдалечена от Земята. Такъв бе случаят например на 17 януари, когато Луната бе с размери 14'56”. Разликата с 16'43” е толкова малка, че няма да се забележи с невъоръжено око, нито -0,2 величина.
Отляво луната в сряда, отдясно - среден видим размер на Луната. Кредит: Ade Ashford
Днес поради тази ниска деклинация луната е по-високо в небето и Луна близо до хоризонта изглежда по-голяма от обикновено.
Отправяйки нетърпелив поглед към Луната попадаме в капана на една оптична илюзия, наречена "лунна илюзия", заради която близо до хоризонта Луната изглежда много по-голяма, отколкото когато е високо в небето (около зенита). В действителност ъгловият размер на Луната практически не зависи от нейната височина над хоризонта. Подобна илюзия се случва и ако наблюдаваме Слънцето и съзвездия. Защо се случва така, може да разберете от статията "Лунни и суперлунни илюзии".
За да гледате предаване на живо на пълната луна, изгряваща над Рим, Италия, последвайте линка на Проекта за виртуален телескоп в сряда следобед. Предаването започва в 22:00 българско време.
Източник: July’s 'Buck supermoon' on Wednesday will be 2022's biggest full moon
Brandon Specktor, Live Science
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари