Вирусите на птичия грип рядко "прескачат", за да заразят бозайници.
Необичайно огнище на птичи грип във Великобритания убива пет лебеда, три тюлена и лисица в център за рехабилитация на диви животни, съобщава Live Science.
Огнището се появява в края на 2020 г. и изненадва изследователите, тъй като вирусите на птичия грип рядко се „прескачат“, за да заразят бозайници. И все пак в този случай два различни вида бозайници са заразени и развиват тежко заболяване.
Генетичен анализ установява единична мутация в щама на птичия грип, известна като H5N8, която може да е позволила на вируса да прескочи от птици към бозайници, казват авторите. Въпреки това, тази мутация сама по себе си не е силно свързана с инфекциите при хората и авторите са установили, че щамът в този случай изглежда не представлява риск от заразяване на хора и няма такива случаи, които имат връзка с това огнище.
И все пак, „въпреки че генетичните анализи не показват повишен риск от инфекция при хора с вирусите H5N8 при това огнище, изследването показва как тези вируси може да имат неочаквани и тежки рискове за здравето при бозайниците“, пишат авторите в своя доклад, публикуван в списание Emerging Infectious Diseases. Констатациите допълнително „подчертават значението на наблюдението на болестите в дивата природа“, заключават те.
Вирусите на птичи грип са адаптирани към птиците и не се предават лесно на други животни, включително хората. Но в редки случаи е известно, че някои щамове птичи грип заразяват хората. Тези щамове са H5N1, H7N9, H5N6 и наскоро H5N8, който за първи път е докладван при хора през февруари 2021 г. сред работници в птицекомбинат в Русия.
Известно е също, че някои щамове на птичия грип преминават към други животни, включително прасета, котки, коне, кучета и порове, но отново тези прескачания не са често срещани.
Огнището във Великобритания започва, когато пет неми лебеда (Cygnus olor) са докарани в център за рехабилитация, който се грижи за болни, ранени или осиротели диви животни, през октомври и ноември 2020 г., според доклада на изследователи от Британската здравна агенция за животни и растения (APHA - Animal and Plant Health Agency). Птиците, както обикновено всички животни, приети в центъра, първо са настанени в карантинно отделение. Лебедите се възстановяват добре, но внезапно отслабват и умират между 25 ноември и 29 ноември 2020 г., се казва в доклада.
Около седмица по-късно, от 5 до 6 декември 2020 г., четири обикновени тюлена (Phoca vitulina), сив тюлен (Halichoerus grypus) и червена лисица (Vulpes vulpes) също се разболяват и умират. Тюлените и лисицата са настанени в карантинното отделение едновременно с лебедите, но всеки вид е в отделни свои собствени отделни кабинки. Преди смъртта си тюлените развиват припадъци, а лисицата - слабост и загуба на апетит, се казва в статията.
Всичките пет лебеда са дали положителен тест за H5N8, но няма други засегнати птици в центъра. Изследователите първоначално не подозират, че смъртта на тюлените и лисицата е свързана с тази на лебедите. Но седмици по-късно са изследвани тъкани от животните и пробите от трите тюлена и лисицата, включително проби от мозъка, белите дробове и други органи на животните, са с положителен тест за H5N8.
Генетичният анализ на щама H5N8, заразил лебедите, показва 99,9% съвпадение при секвенирането на щама, който е заразил тюлените и лисицата, което означава, че лебедите вероятно са били източникът на инфекцията за другите животни. Авторите заключават, че предаването от лебедите на другите животни вероятно се е случило по въздуха или чрез контакт със замърсени предмети.
Не е ясно защо точно този щам на вируса на птичия грип е прескочил вида и е причинил такова тежко заболяване при бозайниците. Мутацията, открита в щама, заразил тюлените и лисицата, наречена D701N, е наблюдавана в други случаи на бозайници, заразени с птичи грип. Но не се смята, че само тази мутация увеличава риска от предаване на грип от птици на бозайници, казват авторите.
Авторите също така отбелязват, че тюлените и лисицата са били в състояния, които може да са ги направили по-уязвими към инфекции - няколко от тюлените са имали паразитна инфекция, наречена белодробен червей, а лисицата е била недохранена и е имала краста, се казва в доклада.
Докладът показва, че „междувидово предаване [на H5N8] може да възникне, ако условията позволяват“, въпреки че рискът за хората остава нисък според друг доклад на APHA, който преглежда случаите на птичи грип в страната от ноември 2020 г. до април 2021 г.
Тъй като служителите не са открили H5N8 инфекциите при бозайниците в продължение на няколко седмици след смъртта на животните, персоналът в центъра не е бил тестван за птичи грип по време на огнището. Но тъй като това се случва по време на пандемията на COVID-19, персоналът се е следил за грипоподобни симптоми, съответстващи на COVID-19, и също са носили маски N95. Не се съобщава за заболяване сред персонала.
Не са наблюдавани други случаи на H5N8 или на необичайно заболяване и смърт при животните в центъра през месеците след огнището.
Като цяло във Великобритания са регистрирани 26 случая на птичи грип при домашни и диви птици от ноември 2020 г. до март 2021 г., но страната е обявена за свободна от всякакви случаи на птичи грип на 3 септември 2021 г. според изявление на APHA.
Справка: Suggested citation for this article: Floyd T, Banyard AC, Lean FZX, Byrne AMP, Fullick E, Whittard E, et al. Encephalitis and death in wild mammals at a rehabilitation center after systemic infection with highly pathogenic avian influenza A(H5N8) virus, United Kingdom. Emerg Infect Dis. 2021 Nov.Original Publication Date: October 13, 2021 DOI: 10.3201/eid2711.211225
Източник: 3 seals and a fox die from bird flu in rare outbreak at wildlife center
Rachael Rettner, Live Science
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари