
На изследователите, наблюдаващи бабуини в Намибия, им направило впечатление как бабуините реагират на светлинните петна върху ръцете и краката им. Те се втренчват и драскат по тези ярки участъци с явно любопитство, което подсказва, че са наясно с това, което се появява върху собствените им тела.
Настроението обаче се променило, когато същите петна били поставени върху части от тялото на бабуините, които се виждали само в огледало.
Въпреки че понякога са се взирали в собственото си отражение, бабуините не са показвали, че знаят, че следите в огледалото са върху тях самите.
Д-р Алесия Картър (Alecia Carter) от Университетския колеж в Лондон (UCL Anthropology) ръководи теренно проучване, което проследява тези павиани в продължение на няколко месеца. Нейният екип документира как павианите взаимодействат с лазерните маркери и огледалата, докато се намират в обширен хабитат.
Саморазпознаване при животните
Огледалният тест отдавна се използва за изследване на това дали животните разпознават отразения образ като свой собствен.
Психологът Гордън Галъп (Gordon Gallup) е сред първите, които наблюдават, че някои човекоподобни маймуни докосват следи от боя върху главите си, когато са поставени пред огледала.
Последвалите усилия разкриват, че делфините и някои слонове също показват поведение, което предполага, че забелязват следи по телата си благодарение на отражението.
Тези открития вдъхновяват по-нататъшни изследвания за това как различните животни се справят с предизвикателството да видят себе си.
Защо са избрани павианите
Учените са искали да проверят дали дивите павиани, които никога не са били в плен, ще реагират по различен начин от животните в контролирана среда.
В много от предишните проучвания са използвани ограничени извадки, често включващи маймуни, които са били държани в заграждения, където огледалата може да не са съвсем непознати.
Павианите Чакма виреят в по-сухите райони на Намибия и не се сблъскват често с отразяващи повърхности. Това ги прави добри кандидати за определяне на това дали биха свързали движещите се форми в огледалото със собствените си тела.
Бабуини с огледала и лазерни петна
Изследователите поставят малки охранителни огледала в близост до местата, където се събират павианите. След това използвали лазерни показалки, за да поставят безобидни зелени или червени знаци върху козината на бабуините, като се насочили към места, които се виждат без огледало, и други места, които се виждат само при гледане на отражение.
Бабуините често докосвали или драскали маркировките, които виждали веднага. Въпреки това животните не показват еквивалентна реакция към петна, които се виждат само в огледало.
Резултати от теста с огледало за бабуини
„Бабуините Чакма, които наблюдавахме в природния парк Цаобис, със сигурност се радваха да използват огледалата като нова играчка, но по време на нашето изследване те не разбираха напълно, че отражението в огледалото представлява собственото им отражение“, разказва д-р Картър.
Тя и нейните сътрудници смятат, че това потвърждава закономерност, наблюдавана при много видове маймуни, които не показват напълно саморазпознаване в огледала.
„Маймуните не се разпознават спонтанно в огледало“, отбелязва авторът кореспондент Еса А. Ахмад (Esa A. Ahmad), който помага за анализа на данните.
Експертите обясняват, че тази последна работа допринася за по-широка дискусия за това какви интелектуални способности са необходими, за да се премине през огледален тест.
Какво става с другите видове?
Документирано е, че някои човекоподобни маймуни, включително шимпанзета, бонобо и орангутани, преминават успешно огледалните тестове.
Изследователите споменават също така бутилконосите делфини, азиатските слонове и някои птици, като свраките, които изглежда забелязват знак, когато го видят в отражение.
Домашните котки, кучетата и повечето маймуни обикновено не успяват да покажат убедително саморазпознаване. Учените посочват, че тези животни може да разчитат повече на други сетива, така че огледалото може да не е най-добрият показател за това как те се възприемат.
Възможни бъдещи насоки
Някои експерти предполагат, че алтернативни експерименти могат да уловят различни видове самоосъзнаване при видове, които зависят в по-малка степен от зрението.
Задачи, базирани на миризми или социално поведение, биха могли да разкрият, че някои животни осъзнават своята идентичност, но не го доказват чрез тестовете, базирани на огледало.
Междувременно изследванията на дивите павиани подчертават ролята на възрастта и темперамента. По-младите животни проявяват по-голям интерес към нови обекти или стимули, докато по-възрастните често бързо губят интерес, което може да повлияе на начина, по който реагират на нови визуални сценарии.
Последици за връзките между хората и животните
Разбирането на това как самосъзнанието варира при различните видове може да промени начина, по който хората гледат на интелигентността и когнитивните способности при животните, които не са хора.
Тези наблюдения, основани на огледалото, отварят по-дълбоки въпроси за това дали осъзнаването изглежда еднакво при всяко същество, като се има предвид, че някои използват визуалното си усещане повече от други.
Много антрополози виждат в подобни открития прозорец към еволюционните процеси, които оформят мисленето и възприятието.
Прозренията от теренните проучвания добавят ново измерение, тъй като животните се движат и държат естествено, далеч от изкуствените условия на пленничеството.
Огледалният тест е критикуван за това, че набляга на зрението. И все пак остава лесен начин да се провери дали животното свързва отражението си със себе си. Бабуините дават на учените много материал за размисъл.
Изследователите планират да усъвършенстват методите допълнително и да изследват алтернативни сигнали за самосъзнание в дивата природа.
Справка: Wild recognition: conducting the mark test for mirror self-recognition on wild baboons; Esa A. Ahmad, Helen Reiderman, Elise Huchard, Axelle Delaunay†, Vittoria Roatti†, Guy Cowlishaw and Alecia Carter; Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 22 January 2025 https://doi.org/10.1098/rspb.2024.1933
Източник: Baboons don't pass the 'self-aware' mirror test, yet many other land and sea animals do, Jordan Joseph, Earth.com
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
515
1
13.02 2025 в 12:49
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката