Биолог от Университета Райс, Тексас, изучава еволюцията на формата на черепа при рибите, когато при сканиране на на пръв поглед обикновена лъчеперка, той открива нещо ужасяващо.
Кори Евънс (Kory Evans) от Департамента по бионауки в Университета Райс прави сравнение между дигитални рентгенографски снимки на риби, когато открива, че в устата на една Olisthops cyanomelas, на мястото на езика се намира паразитно равноного, което "на практика е станало нов език" и го споделя в Twitter.
"Понеделниците обикновено не са толкова вълнуващи. Открих равноного, което изяжда езика (лилаво) при сканирането на нашите лъчеперки тази сутрин, докато ги дигитализирах".
Mondays aren't usually this eventful. I found a tongue-eating isopod (purple) in one of our wrasse scans this morning while digitizing it. These parasites attach themselves to the tongues of fishes and effectively become the new tongue...horrifying #backdatwrasseup pic.twitter.com/axlraUrh8W
— Kory Evans PhD (@Sternarchella) August 10, 2020
Въпреки че не е ясно от кой вид е паразитът, заменил езика на злощастната риба, един от най-известните видове е Cymothoa exigua. Това е особен вид равноного, което влиза в тялото на рибата през хрилете и остава там докато достигне зрялост. Тези паразити са хермафродити и при навлизането през хрилете са мъжки. Скоро след това те се развиват във функциониращи мъжки или женски.
Мъжките се прикрепват към дъгите на хрилете. Женските изпълзяват от хрилете и се насочват към езика. Използвайки предните си крака те прекъсват кръвоносните съдове в езика на рибата и започват да се хранят с неговата кръв. Без кръвоснабдяването си, езикът изсъхва и отпада. С това пълноценно хранене женските скоро нарастват до размера на езика на рибата - около 8-29 мм дължина и 4-14 мм ширина. Те се прикачват към остатъка от езика с крака, подобни на куки и се превръщат в псевдо-език.
Има много малки показания за затруднено хранене или дишане на рибите-гостоприемник, което кара учените да смятат, че паразитът успешно служи като механичен заместител на езика на рибата, въпреки че очевидно и се храни от храната, приета от нея. Според изследване от 2012 г. това е единственият случай при животните, когато паразитът замества функционално структура на гостоприемника.
Евънс разказва, че лъчеперките са доста особени, дори когато не са похитени от паразити.
"Те имат втори комплект челюсти в гърлото си, както във филма "Пришълецът". Те могат да погълнат охлюв и да генерират достатъчно сила, така че с вторите си челюсти да счупят черупката в гърлото си."
Някои лъчеперки, например рибите папагал - семейство Scaridae, имат подсилени клюнове, достатъчно твърди, така че да се хранят с корали. А видът Epibulus insidiator може да изхвърли челюстта си напред до 65% от дължината на главата, така че да улови измъкваща се плячка.
Източници: IFLScience - Biologist Makes Horrifying Discovery Where Tongue Should Be In Fish Scan
Live Science - Meet the 'vampire' parasite that masquerades as a living tongue
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари