Възможно ли е да има някаква реална истина в твърдението, че използващите психеделични вещества, независимо дали са LSD, мескалин или магически гъби, могат да променят възгледите си за околната среда, дори и след като им е преминало опиянението?
Едно неотдавнашно проучване, публикувано в Journal of Psychopharmacology, на хора с опит от психеделични наркотици, съобщава за установено тяхно по-екологично поведение, като например рециклиране. Мнозина от тях съобщават за по-дълбоко усещане за близост до природата.
"Колкото повече един човек има опит с класическите психеделици, толкова повече време прекарва сред природата и толкова повече смята себе си за част от природата", пишат авторите на изследването, цитирани от IFLScience.
В изследването на психолози от Университета в Йейл и Университета в Инсбрук, Австрия, участват 1487 души с опит с психеделични вещества и други халюциногени. Учените сравняват тяхното "зелено" поведение с това на хора без психеделичен опит като контрола, те също така разглеждат някои общи личностни черти, често свързани с употребата на наркотици или отнасящи се до природата, включително и откритост към преживявания, добросъвестност и консерватизъм.
Интересното е, че изследователите са открили връзка между това хората да са имали опит с психеделични вещества и вероятността да са участвали в дейности като рециклиране, за екокаузи и подкрепа на биопазари. Хората, които са вземали психеделици също така са по-склонни да подкрепят изявления за опазване на околната среда и не са съгласни с фрази като "хората имат право да използват природните ресурси по всякакъв начин".

Въпреки че връзката между приема на психеделични вещества и "зеленото" поведение е само на корелация, такова поведение е установено у всички респонденти. Това поставя въпроса: Дали пък хората, които са загрижени за околната е по-вероятно да са склонни да опитват наркотици?
Изследователите твърдят, че това не е така, защото хората, които се интересуват от проблемите на околната среда не са по-склонни да се отдадат на други дроги като тютюн, марихуана, алкохол или други незаконни развлекателни вещества. В изследването няма намек, че един и същ тип личности са привлечени както от психеделиците, така и от природата.
Проучването не търси причинно-следствената връзка, а само намеква, че "има сериозни основания да се смята, че психеделичните вещества засилват връзката с природата като функция от техния ефект на разтваряне, изчезване на егото [ego-dissolving effect]."
Учените предполагат, че са необходими бъдещи изследвания, за да се потвърди дали психеделиците повлияват пряко върху връзката с природата и екоповедението. Те твърдят, че тази конкретна област може да се използва за повишаване на психичното здраве и може би дори за спасяване на планетата.

















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
21929
1
08.09 2017 в 16:46
А дали психеделиците могат да се ползват за повишаване на психичното здраве - експериментите не престават. Засега контролната група се представя по-добре.
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи