Учените събраха доказателства в полза на теория, която ездачите и собствениците на коне отдавна предполагат - пръхтящият кон е щастлив кон.
Водещата авторка на статията, публикувана в списание PLOS ONE, Матилде Стомп (Mathilde Stomp) и колегите й от Университета в Рен, Франция, обясняват как техните подробни наблюдения опровергават възможността пръхтенето да е просто средство за изчистване на ноздрите и вместо това показват, че това е надежден сигнал, че животното е в добро настроение.
Френските етолози (специалисти по поведение на животните) наблюдават две групи коне (общо 48), които се държат при различни условия. Едната група живее в училище за езда, където конете най-често са в единични конюшни. Конете от втората група живеят на пасище в стабилна група - близо до природните условия.
Регистрирани са общо 560 пръхтенета, заедно със съпътстващия ги контекст. Не са наблюдавани разлики в честотата на пръхтене в зависимост от пола и възрастта.
Етолозите отбелязват местонахождението на коня, действието непосредствено преди и след пръхтенето, поведенчески сигнали (положението на ушите), обща оценка на хроничния стрес на коня. Хроничният стрес се счита толкова по-висок, колкото са по-чести следните симптоми: агресия към хората, повтарящи се стереотипни действия, хранене с ушите изтеглени назад (това е знак на негативно настроение).
Резултатите показват, че пръхтенето се среща по-често в ситуации, приятни за коня - например, по време на хранене (средно 69 % от всички случаи) или спокойна разходка в пасището (средно 20 %), в тези моменти на коня показа добро настроение - ушите му са обърнати напред или настрани.
Конете, живеещи на пасище, пръхтят по-често от конете в школата за езда в сходни ситуации. Последните са два пъти по-склонни да пръхтят, когато са на свобода, отколкото когато стоят в конюшните. В същото време, колкото по-ниско е нивото на хроничния стрес (и то е значително по-ниско в пасищната група - средно повече от два пъти), толкова по-често конят пръхтят (почти три пъти по-често).
Снимка: Pixabay
Авторите също така посочват, че ако конете пръхтят заради прахта, тогава може да се очаква, че това ще се случва по-често в конюшните, защото в затворено помещение има повече прах от сеното, но наблюденията показват друго.
По този начин изследователи свързват конското пръхтене с положителните емоции и смятат, че този индикатор може да помогне за подобряване на практиките на хуманно отношение към животните.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари