Най-редкият вид кит в света може да е изплувал на новозеландски плаж

Александър Пенов Последна промяна на 16 юли 2024 в 12:51 1813 0

Кит

Кредит Department of Conservation (CC BY 4.0)

Рейнджърите Джим Файф и Тумай Касиди вървят покрай това, което се смята за рядък лопатовиднозъб кит, след като е намерен изхвърлен на брега на плаж близо до Отаго, Нова Зеландия.

Лопатовиднозъбите китове са най-редките в света, като досега не е регистрирано нито едно наблюдение на живо. Никой не знае колко са те, с какво се хранят и дори къде живеят в необятната шир на южната част на Тихия океан.

Но учените в Нова Зеландия може би най-накрая са успели да направят пробив.

В понеделник местната агенция за опазване на околната среда съобщава, че съществото, изхвърлено на плажа на Южния остров този месец, се смята за лопатовиднозъб кит (Mesoplodon traversii) . Петметровото същество, вид клюномуцунест кит, е идентифицирано, след като е било изхвърлено на брега на плаж в Отаго, по цветовите му шарки и формата на черепа, клюна и зъбите.

"Знаем много малко, на практика нищо за съществата", разказва Хана Хендрикс (Hannah Hendriks), технически съветник по морските въпроси в Департамента по опазване на околната среда. "Това ще доведе до невероятни научни открития и първа по рода си информация."

Ако се потвърди, че китоподобното е неуловимият кит, това ще бъде първият екземпляр, намерен в състояние, което ще позволи на учените да направят дисекция, което ще им позволи да очертаят връзката на кита с малкото други намерени представители на вида, да научат с какво се храни и може би ще им помогне да разберат къде живее.

Изхвърленият на брега кит е бил бързо транспортиран до хладилна камера и изследователите ще работят с местните маорски племена, за да планират как ще бъде изследван, съобщиха от агенцията за опазване на околната среда.

Коренното население на Нова Зеландия смята китовете за таонга – свещено съкровище с културно значение. През април лидерите на коренното население на Тихия океан подписаха договор, в който китовете се признават за "юридически лица", въпреки че подобна декларация не е отразена в законите на участващите държави.

Хендрикс разказва, че в момента не е известно нищо за местообитанието на китовете. Тя допълва, че съществата се гмуркат дълбоко, за да търсят храна, и вероятно излизат на повърхността толкова рядко, че е невъзможно да се ограничи местонахождението им по-далеч от южната част на Тихия океан, където се намират някои от най-дълбоките океански траншеи в света.

"Много е трудно да се правят изследвания на морските бозайници, ако не ги виждаш в морето", споделя изследователката. "Това е нещо като игла в купа сено. Не знаеш къде да търсиш."

Агенцията за опазване на околната среда заявява, че генетичните тестове за потвърждаване на идентификацията на кита могат да отнемат месеци.

За идентифицирането на "невероятно загадъчните" бозайници са били необходими "много години и огромни усилия от страна на изследователите и местните хора", отбелязва Кирстен Йънг (Kirsten Young), старши преподавател в университета в Ексетър, която е изучавала китовете с пикирани зъби, в коментар, изпратен по имейл.

"Новото откритие ме кара да се замисля – колко ли са те в дълбокия океан и как живеят?" казва Йънг.

Първите кости от от този вид кит са открити през 1872 г. на остров Пит в Нова Зеландия. През 50-те години на ХХ в. на остров в открито море е направено друго откритие, а през 1986 г. костите на трети кит са намерени на чилийския остров Робинзон Крузо. ДНК изследване през 2002 г. доказва, че и трите екземпляра са от един и същи вид, който е различен от другите клюномуцунести китове.

Изследователите, които изучават бозайника, не могат да потвърдят дали видът е изчезнал. През 2010 г. два мъртви кита са изхвърлени на новозеландски плаж. Първоначално погрешно взети за един от 13-те други по-често срещани видове клюномуцунести китове в Нова Зеландия, тъканните проби, взети преди да бъдат погребани, по-късно разкриват, че става дума за загадъчния вид.

По данни на Департамента по опазване на околната среда Нова Зеландия е гореща точка за инциденти с китове, като от 1840 г. насам са регистрирани повече от 5000 случая.

Източник: World’s rarest whale may have washed up on New Zealand beach, possibly shedding clues on species, Charlotte Graham-Mclay, Associated Press

Виж още за:
Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !