Художникът ван Гог загубва ухото си преди повече от сто години, но сега то се завръща на "живо" в изложба в Ню Йорк.
Ухото е жива реплика на ухото на Винсент ван Гог, създадено от Diemut Strebe, който използва генетични проби от пра-пра-внук на брата на художника, Тео Ван Гог.
Diemut Strebe e концептуален художник, който си партнира с учени от Масачузетския технологичен институт и други университети, за да се създаде това копие на ухото на ван Гог, показано за първи път миналата година на изложба в Центъра за изкуство и медии в Карлсруе, Германия.
Изложбата, озаглавена Sugababe, дебютира в Ню Йорк в галерията за изящни изкуства Роналд Фелдман, но както създателят й настоява, това е повече от представяне на изкуство, това е научно постижение, съобщава сайтът Daily Mail.
"Аз не съм сигурен, че всеки разбира пълните научни и биологични последици," - коментира Strebe.
Представеният продукт на биоинженерството е отгледан от хрущялни клетки на Льове ван Гог, пряк потомък на брата на Винсент ван Гог, Тео. Те споделят 1/16-та едни и същи гени, включително Y-хромозомата, която се предава по наследство от баща на син. След това Strebe е възпроизвел формата му по автопортрети на Ван Гог.
Посетителите могат не просто да видят ухото, те могат и да му говорят. В своя сайт Strebe пише, че "входящият звук е свързан с компютър и с помощта на софтуерна програма може да генерира симулирани нервни импулси от звуковия сигнал в реално време. Те имитират звуците, записани от електрод, свързан със слуховия нерв при активиране". Ноам Чомски е първият човек, който е говорил на ухото, след като изложбата дебютира в Германия миналата година, разказва сайтът на Института Смитсониън.

Винсент ван Гог е художник-постимпресионист от края на 19-ти век. Роден е през 1853 година в Холандия, творбите му са оригинални с цветовете и маниера си и много емоционални. И макар картините му силно да повлияват на изкуството на 20-ти век и да са сега едни от най-скъпите, приживе Ван Гог е самотен, беден и неизвестен.
Умира във Франция през 1890 г. на 37 години от самонараняване с огнестрелна рана.
Има легенда, че художникът сам е отрязъл ухото си по време на нервен срив. Сега някои историци смятат, че това не е станало така. Немски историци предполагат, че ухото на Ван Гог може да е било отрязано по време на спор с приятеля му художника Пол Гоген.
"Звездна нощ". Винсент Ван Гог.



















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"