Когато Тиктаалик се измъкнал от морето, той задвижил верига от събития, които в крайна сметка ще доведат до свят на ипотеки, работа и кризи. В този смисъл това е решение, за което някои уморени съвременни хора съжаляват. Изглежда, че това чувство някога е било споделено от друго рибоподобно като Тиктаалик, което навярно е предвидило трудностите на сухоземния живот и си е казало: "Не, благодаря".
За откритието на Кикиктания (Qikiqtania на ескимоски език), както по-късно ще бъде наречено колебаещото се рибоподобно, се съобщава от лабораторията на д-р Нийл Шубин (Neil Shubin), който също така е откривател на Тиктаалик през 2004 г.
Новият фосил е намерен по същото време на остров Елсмиър, Нунавут, в северната част на Арктическа Канада. Въпреки това едва след локдауна екземплярът е окончателно идентифициран. Резултатите са публикувани в списание Nature.
За разлика от други тясно свързани животни, които използваха перките си, за да подпират телата си на дъното на водата и може би от време на време са излизали на сушата, това новооткрито същество е имало перки, предназначени за плуване.
"По повърхността на скалата, в която беше вграден, можехме да видим фрагменти от челюстите, дълги около 5 см и със заострени зъби. Имаше и петна от бели люспи с неравна текстура. Анатомията ни даде фини знаци, че фосилът е на ранен тетрапод. Но искахме да видим вътре в скалата", разказва Томас Стюарт (Thomas Stewart), доцент по биология в Университета на Пенсилвания и член на екипа на Нийл Шубин.
"Опитвахме се да съберем колкото се може повече компютърно томографски (CT) данни на материала преди локдауна и последното парче, което сканирахме, беше голям, невзрачен блок със само няколко петънца от люспи, които се виждаха от повърхността", споделя д-р Джъстин Лемберг (Justin Lemberg), който е анализирал вкаменелостите 15 години след откриването им.
Принудени да затворят заедно с останалата част от планетата, изследванията бяха възобновени през лятото - този път въоръжени с трион, който може да изреже фосила, за да покаже по-добре какво има вътре. Подходът им позволява да сканират почти пълна гръдна перка и горен крайник, включително раменна кост.
Първоначално са смятали, че екземплярът може да е млад Тиктаалик, тъй като е сравнително малък - дълъг е само 76 см - Тиктаалик е израствал до 2,3 м. Морфологията на рамото му обаче разкрива, че то е по-приспособено за водно гребане, което предполага, че става дума за отделен вид, който е решил, че сухоземният живот "не е неговото", затова просто се е плъзнал обратно във водата.
Най-изненадваща е гръдната перка на Кикиктанията. Има раменна кост, точно както нашия горен крайник. Но при тази риба тя има особена форма.
"Първоначално си помислихме, че може да е млад тикталик, защото бе по-малък и може би някои от тези процеси още не са се развили", разказва Шубин. "Но раменната кост е гладка и с форма на бумеранг и няма елементите, които биха подпомогнали изтласкването ѝ на сушата. Това е нещо необикновено различно и предполага нещо ново".
Илюстрация на Qikiqtania wakei (в средата) във водата с по-големия си братовчед Tiktaalik roseae. Кредит: Alex Boersma
И така, риба си спечелwa името Qikiqtania wakei от "Qikiqtaaluk" или "Qikiqtani" - традиционните ескимоски имена от региона, в който е изваден фосилът. Наречена е и в чест на еволюционния биолог от Калифорнийския университет в Бъркли Дейвид Уейк.
Доказателствата сочат, че Кикиктания е малко по-стар от Тиктаалик, съществувал заедно с животни, които са развивали най-ранните образци на пръсти. Фактът, че се е доближил толкова близо до живота на сушата, преди да направи обратен завой, показва, че еволюцията не винаги е линеен процес - вижте само китовете, които са се върнали към морския живот, след като вече са развили копита.
|
"Тиктаалик" често се разглежда като преходно животно, защото е лесно да се види стъпаловидният модел на промените от живот във водата към живот на сушата. Но ние знаем, че в еволюцията нещата не винаги са толкова прости", обяснява д-р Том Стюарт, който също е работил върху фосила.
"Не се случва често да надникнем в тази част от историята на гръбначните животни. Сега започваме да разкриваме това разнообразие и да добиваме представа за екологията и уникалните адаптации на тези животни. Това е нещо повече от обикновена трансформация само с ограничен брой видове".
Справка: Stewart, T.A., Lemberg, J.B., Daly, A. et al. A new elpistostegalian from the Late Devonian of the Canadian Arctic. Nature (2022). https://doi.org/10.1038/s41586-022-04990-w
Източници:
This Prehistoric Fishapod Took One Look At Life On Land And Turned Back Around, IFLScience
Meet Qikiqtania, a fossil fish with the good sense to stay in the water while others ventured onto land, The Conversation
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари