Дурианът, плод, чиято миризма не понасят мнозина европейци, е ценна култура за други народи. Сега японски учени са открили какво предизвиква цъфтежа на това растение, смятано за "краля на плодовете", но с много неизвестни досега за отглеждането му.
Изследователи от Токийския столичен университет откриха, че около 15 дни на сухо време могат да предизвикат цъфтежа на дуриана. Наблюденията на 110 растения показват, че цъфтежът настъпва приблизително 50 дни след около 15-дневен сух период, независимо дали растението е отгледано от семе или присадено. Това откритие може не само да повлияе върху производството на тази ценна селскостопанска култура, но и да задълбочи разбирането ни за тропическите екосистеми.
Дурианът, известен в много страни като "краля на плодовете", е познат със своя силен и характерен аромат, големия си размер и бодливата си кора. Макар че мненията за аромата му се различават, дурианът е широко използван в азиатската кухня и представлява изключително ценна култура.
В Малайзия той заема най-голям дял от плодовете по производство, площ на насажденията и произведено количество. Въпреки това, все още има много неизвестни относно неговото отглеждане, включително как се предизвиква цъфтежът му.
За да разберат какво стои зад цъфтежа на дуриана, екип от учени, ръководен от професор Шиня Нумата (Shinya Numata) и Аой Егучи (Aoi Eguchi) от Токийския столичен университет, проведе мащабно проучване на 110 растения в градината на Технологичния университет на Малайзия с помощта на местни партньори. Те анализираха както растения, отгледани от семена, така и присадени растения, като фокусът бе върху времето на цъфтеж и метеорологичните условия.
Екипът установи, че дурианите цъфтят приблизително 50 дни след продължителен период на суша. Тези сухи периоди трябва да бъдат достатъчно дълги, за да се отразят в средните стойности, а именно периоди, в които средните валежи за 15-дневни прозорци са под 1 милиметър.
Предишни проучвания са предполагали връзка между цъфтежа и сушата или ниските температури, но това е първият случай, в който условията са определени с такава точност. Изследователите не откриват връзка между цъфтежа и максималните или минималните температури, а резултатите важат за всички сортове дуриан, независимо дали са отгледани от семена или са присадени.
Екипът предполага връзка между цъфтежа на дуриана и общия цъфтеж, наблюдаван в тропиците след дълги сухи периоди. Въпреки това, обичайните цъфтежи изискват по-дълъг сух период от около 30 дни, което обяснява защо дурианите цъфтят няколко пъти годишно, докато синхронизираният цъфтеж при различни видове се случва веднъж на няколко години.
С оглед на търговската стойност на дуриана, тези открития ще подпомогнат ефективните селскостопански практики, предсказването на цъфтежа и управлението на реколтата. Учените се надяват, че техните открития ще допринесат и за по-дълбокото разбиране на тропическите екосистеми в Югоизточна Азия.
Справка: Eguchi, A., Hassan, N. & Numata, S. Dry spells trigger durian flowering in aseasonal tropics. Int J Biometeorol (2024). https://doi.org/10.1007/s00484-024-02819-x
Източник: Scientists unlock secrets behind flowering of the king of fruits, Tokyo Metropolitan University
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари