Дали характеристиките на човешкия грип не са резултат на вирусна еволюция?
Някои вируси причиняват по-слаби симптоми при жените, отколкото при мъжете, защото това съдейства за разпространението им, съобщава NewScientist.
Много инфекции причиняват по-тежко заболяване при мъжете, отколкото при жените. Мъжете, заразени с туберкулоза, е 1,5 пъти по-вероятно да починат от жените, мъжете, заразени с човешки папиломавирус, с пет пъти по-голяма вероятност ще развият рак, отколкото жените и мъжете, заразени с вируса на Епщайн-Бар, поне два пъти по-често развиват лимфом на Ходжкин от жените.
Мнозина смятат, че причина на този модел са разликите между имунната система на двата пола.
Но новото обяснение, публикувано в Nature Communications, се обръща към еволюцията на вирусите и казва, че жените са по-ценни гостоприемници. Жените могат да предадат инфекциите на децата си по време на бременност, раждане и кърмене. Затова еволюционният натиск върху вирусите е да са по-малко вредни за жените, твърдят Франциско Убеда (Francisco Úbeda) и Винсънт Янсен (Vincent Jansen) от Университета "Роял Холоуей" в Лондон.
От майка на дете
За да може един вирус да се разпространи, той трябва да произведе повече копия от себе си в организма на гостоприемника. Увреждането на последния е неизбежно следствие от това. "Това не е нещо, което патогенът особено иска да направи, защото ще влоши условията за самия себе си", разказва Янсен.
Изследователите използват математическо моделиране, за да покажат, че при патогените, които засягат и двата пола, естественият отбор на теория би трябвало да благоприятства тези, които причиняват по-малко заболявания при жените - ако могат да се предават от майка на дете.
Този еволюционен натиск може да обясни една отдавнашна загадка - защо човешкият Т- клетъчен лимфотропен вирус тип 1 (HTLV-1) прогресира до левкемия много по-често при японските мъже, отколкото при японските жени, но засяга и двата пола еднакво в Карибите. Изследователите твърдят, че това несъответствие се дължи на факта, че жените кърмят бебетата си по-често и в по-дълго време в Япония - давайки на вируса по-голяма възможност да влезе в друг гостоприемник.
За да е така обаче вирусът трябва да може да открие дали е във мъж или жена. Все още е неизвестно как може да направи това, но не е невъзможно, коментира Янсен. "Има различни видове хормонални и други пътища, които са леко различни за мъжете и жените", отбелязва той.
Ако можем да идентифицираме механизма, това би отворило възможността да го манипулираме. "Бихме могли да се опитаме да накараме вируса да мисли, че е по-скоро в женско тяло, отколкото мъжко тяло и следователно да предприеме по-различен курс на действие", казва Янсен.
Полови разлики
Изследването подчертава необходимостта от провеждане на клинични изпитвания и на двата пола, а не само на мъже, както често се случва, коментира Дейвид Дюнау (David Duneau), еволюционен биолог от Университета в Тулуза, Франция. "Самите паразити се държат по различен начин при мъжете и жените, така че трябва да знаем какво правят и в двата пола", коментира Дюнау.
Янсен планира да разгледа болестите по животните, като например ретровирусите, които причиняват рак при пилетата. "Когато пилета са заразени с определен вирус, виждаме, че мъжките пилета развиват по-често тумори, отколкото женските", коментира изследователят.
Може ли еволюционният натиск върху вирусите да подкрепи твърденията на мъжете, че са по-силно засегнати от настинките или грипа?
Не, отговаря Янсен, тъй като предаването от майка на дете не е важен път за грипните вируси. "За мен това звучи като извинение на мъжете да не ходят на работа", шегува се ученият.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари