Емоционалната близост е важна: 6 стратегии за здрави взаимоотношения

Ваня Милева Последна промяна на 22 август 2022 в 00:01 6848 0

Кредит Pxhere

Емоционалната близост е важна за устойчивите взаимоотношения и за общото ни здравословно състояние. Хората, които се радват на близки взаимоотношения, имат по-добро здраве и благополучие и 50 % по-голяма вероятност да живеят по-дълго, отколкото тези, които нямат такива взаимоотношения. А проучванията постоянно установяват, че "хората имат най-голяма вероятност да се чувстват добре, когато се чувстват тясно свързани с важни за тях хора". 

Интимната близост възниква, когато хората се чувстват "разбрани, приети и обгрижвани" и може да включва както емоционална, така и физическа близост. Интимното поведение изгражда доверие, топли чувства и усещане за принадлежност и приемане.

Как култивирате интимност, при която другите се чувстват разбрани, приети и обгрижвани? Следните стратегии могат да ви помогнат. Подобно на всички други умения, те изискват практика и проба и грешка, за да позволят по-голяма компетентност с течение на времето. Посветете се на практиката и обучението си и наблюдавайте как взаимоотношенията ви укрепват.

6 стратегии за постигане на близост

1. Стремете се първо да разберете

Въпреки че не е ваша вина, ако никой не ви е научил да бъдете добър слушател, слушането е важно умение, което трябва да развиете, ако искате да укрепите здравите си взаимоотношения.

Ефективното слушане изисква съсредоточаване. Трябва да полагаме усилия да не позволяваме да ни разсейват телефоните, мислите или други грижи и да отдаваме цялото си внимание на говорещия. Правете паузи в разговора, за да дадете време на говорещия да сподели повече, ако желае.

Трябва да слушаме, за да разберем както съдържанието (какво всъщност казват), така и смисъла и емоциите, които стоят в основата на казаното. Например, ако някой каже "Добре съм", но не може да добави никакви подробности или изражението на лицето му показва скръб или тъга, тогава може да не ви разказва цялата история.

Можете да се вслушате в думите им, за да получите по-пълна представа. Какво не казват? Какво ви казват езикът на тялото и изражението на лицето им? Като имате предвид това, което знаете за тях и техния живот, какво можете да заключите за тяхното положение?

Важно е да избягвате да правите предположения, да бързате да поправяте нещата или да бягате (физически или емоционално) от трудната ситуация. Вместо това помислете дали да не предизвикате разговора, използвайте любопитство, задавайте въпроси, избягвайте да съдите и създайте пространство, в което те да споделят и да получат подкрепа от вас, ако желаят.

Кредит: Unsplash

2. Демонстрирайте загриженост и разбиране

Едно е да демонстрираме интереса и загрижеността си, като предлагаме своето пълноценно внимание с езика на тялото (контакт с очите, кимане с глава, навеждане), вербални потвърждения (подходящо поставени "ъ-ъ-ъ", "разбирам" или "да") и любопитство ("Добре ли си?" или "Разкажи ми повече"). Друг е въпросът да демонстрирате, че сте разбрали всичко точно.

Рефлексивното слушане включва периодични обобщения, които демонстрират на говорещия, че сте разбрали добре. От една страна, обобщаването на съдържанието със собствени думи показва, че сте чули казаното. На по-дълбоко ниво съобщаването на начина, по който осмисляте събитията, показва, че сте обработили последиците от разказа.

Например: "Това, което чух да казвате, е, че когато сте отишли до магазина, за да си купите подарък за рождения ден, на кръстовището ви е блъснала кола и сега имате хронични болки и финансови проблеми" обобщава това, което може да е било разказ за скорошната им травма. "Този инцидент е причинил сериозни смущения в живота ви, на много нива, по начин, който не мога да си представя" демонстрира по-дълбоко разбиране на историята.

Предаването на разбиране трябва да включва и емоционално съдържание, когато става въпрос за емоционална тема. Ако те заявят чувствата си, включете това в рефлексивното си резюме за слушане: "... и заявете, че това Ви кара да се чувствате уязвими и неудобно".

3. Практикувайте емпатия

Често говорещият не споделя чувствата си. Въпреки че може да си представите как бихте се чувствали в определена ситуация (съчувствие), да си представите как може да се чувстват те и от какво се нуждаят (емпатия) означава, че евентуално можете да им окажете подкрепа по начин, който е от значение за тях. Когато някой се бори, да заявите, че не можете да си представите как се чувства той, е един от начините да изразите съпричастност към него.

Хората, които са естествено емпатични, които буквално усещат емоциите на другите, може би имат предимство, тъй като могат да се свържат с емоциите на говорещия без усилие. Въпреки това емпатичният слушател трябва също така да внимава да не бърка чуждите емоции със своите собствени. Проверявайте, за да сте сигурни, че правилно разчитате чувствата им.

Тези, които не са естествено емпатични по този начин, могат вместо това да изберат да питат. Например: " Аз мисля, че бих се възмутил от това. Как се чувствате вие?" Или: "Изражението на лицето ти ме кара да мисля, че се чувстваш разочарован. Правилно ли разбрах това?"

Кредит: Unsplash

4. Предложете одобрение и подкрепа

След като сте обобщили съдържанието и емоциите, може да е ценно да проверите дали са казали всичко, което са искали да кажат, и дали сте ги чули правилно. "Има ли нещо друго, което искате да ми кажете?" и "Правилно ли разбрах?" са лесни начини да проверите дали сте интерпретирали точно.

Одобряването на тяхната гледна точка и чувства, дори ако не сте съгласни с разказа или не споделяте чувствата им, може да помогне за по-нататъшното изграждане на доверие. Ако обаче логическата линия не ви се струва смислена, попитайте дали можете да зададете уточняващ въпрос. Линията на разсъждение и произтичащите от нея емоции трябва да придобият някакъв смисъл за вас. Направете пауза, за да оставите чувствата да потънат, и заявете, че (предвид тяхната гледна точка) реакцията им има смисъл, че я разбирате.

Ако желаете да предложите подкрепа, посочете конкретно как можете да помогнете. Например: "Не мога да си представя колко тежко трябва да се чувствате. Би ли било полезно да се присъедините към мен някой ден на кафе, за да можете да ми разкажете повече за това? Или ако дойда при вас, за да ви помогна с гледането на децата?"

5. Споделяйте личната си истина, без да осъждате

Това може да бъде трудно, ако те възприемат, че сте отчасти отговорни за ситуацията, в която се намират. Въпреки това, след като се почувстват забелязани и чути, те може да са по-отворени да чуят вашата гледна точка. Помнете, че няма абсолютно правилно или грешно, когато става въпрос за субективно тълкуване на факти.

Говорете от мястото на личната си истина и собствените си чувства, като избягвате негативни оценки или критики. Ако желаете те да се държат по различен начин в бъдеще, бъдете конкретни и ясни в искането си. Повтаряйте областите на съгласие и сходство, а различията формулирайте като разбираеми и естествени. Не забравяйте, че да се споразумеете да не сте съгласни също е успех и в крайна сметка често е най-разумното решение.

6. Взаимност, растеж и ангажираност

В успешните близки взаимоотношения има баланс, както даване, така и вземане по начин, който избягва отчитането на резултатите. Всяка от страните дава повече от 50 процента, тъй като недоразуменията, разминаванията, различията, областите на незнание и пропуските взимат своите жертви.

Всеки от тях допринася от своята силна страна, като същевременно се грижи за възможностите си за развитие. Затова формулата за всяка връзка ще изглежда много различна и не е подходяща за отчитане на резултатите.

Ангажираността също така предполага, че всеки човек разбира, че добрата връзка изисква постоянни усилия, търпение, съмнение и прошка. Ще има неуспехи и недоразумения, а ангажиментът за постигане на успех мотивира всеки да продължи да опитва.

Тези шест направления могат да бъдат колективно полезни по време на периоди на емоционална напрегнатост. Поотделно тези умения също са от полза за взаимоотношенията на постоянна основа, както по отношение на придобиването на компетентност в областта на уменията, така и по отношение на инвестирането в успеха на взаимоотношенията.

Въпреки че изграждането на близост често е трудна и предизвикателна работа, алтернативата е да се примирите с разпадащите се взаимоотношения, изпълнени с конфликти и стрес. Вместо това ангажиментът за насърчаване на близостта ни помага да се разбираме, уважаваме и зачитаме взаимно в светлината на нашите различия, което може да обогати нашите взаимоотношения, светоглед, чувство за цел и способност да съдействаме за решенията, които са толкова необходими в съвременния ни живот.

Справка:

Holt-Lunstad J, Smith TB, Layton JB (2010) Social Relationships and Mortality Risk: A Meta-analytic Review. PLOS Medicine 7(7): e1000316. https://doi.org/10.1371/journal.pmed.1000316

Laurenceau J-P, Barrett LF, Pietromonaco PR. Intimacy as an interpersonal process: The importance of self-disclosure, partner disclosure, and perceived partner responsiveness in interpersonal exchanges. Journal of Personality and Social Psychology. 1998; 74:1238–1251. DOI:10.1037//0022-3514.74.5.1238. [PubMed: 9599440]

Pietromonaco, P. R., & Collins, N. L. (2017). Interpersonal mechanisms linking close relationships to health. The American psychologist, 72(6), 531–542. https://doi.org/10.1037/amp0000129

Reis, HT., Shaver, P. Intimacy as an interpersonal process. In: Duck, S.Hay, DF.Hobfoll, SE.Ickes, W.Montgomery, BM.Duck, S., Montgomery, BM., editors. Handbook of personal relationships: Theory, research and interventions. Oxford, England: John Wiley & Sons; 1988. p. 367-389.

Източник: Intimacy Matters: 6 Strategies for Healthy Relationships, Susanna Wu-Pong Calvert Ph.D., MAPP, RPh, Psychology Today

Най-важното
Всички новини