Много хора не се чувстват равностойни във връзките си. Понякога това е илюзорно, симптом на ниска самооценка или лоша представа за себе си. Но понякога това неравенство може да е реално и партньорът, любовникът или съпругът на човека да се възползва от дисбаланса във връзката, смята психологът д-р Марк Уайт и дава съвети как може да се реши този проблем в статия в Psychology Today.
За какъв вид дисбаланс става дума? Нека да сме наясно: хората в една връзка никога не са равни във всяко отношение. Единият човек може да бъде оценен като по-привлекателен (според общоприетите схващания) или да печели повече пари. Единият човек може да е по-умен в едно отношение, а другият да е по-малко умен в друго. Единият да е по-общителен, другият да е по-добър в боравенето с пари и т.н. Да живее различието! Търсим хора, които допълват, акцентират или компенсират нашите различни добри и лоши качества със своите собствени, и се оценяваме взаимно по съответния начин.
Един от начините да опишем любовта към някого е да го ценим безкрайно, а двама влюбени се ценят "еднакво безкрайно". В най-добрите взаимоотношения тази взаимна оценка трае и продължава, но в неидеалните взаимоотношения стойността на всеки от партньорите в очите на другия избледнява, и то невинаги със същата скорост. Ако това се случи, в крайна сметка единият човек ще цени другия повече, отколкото той е ценен от другия. (Разбира се, асиметричността във връзката може да е започнала от самото начало, ако единият човек се е "уредил" с другия).
Друг начин да се разбере това е, че единият партньор цени връзката повече, отколкото другият. В случая с брака единият партньор може да гледа по-дългосрочно, "докато смъртта ни раздели", докато другият да гледа по-краткосрочно, като от време на време преоценява брака (и своите възможности). Но не е задължително това да се случва само в брака - човек може да бъде отдаден на всякакъв вид взаимоотношения, което просто означава, че е по-склонен (в сравнение с другия човек) да преодолее трудните моменти в името на дългосрочното щастие.
Някой може да каже, че подобна връзка е обречена - и в известен смисъл е така, независимо дали връзката е продължителна или не. Този вид асиметрия е пукнатина във връзката на двойката, която само ще се задълбочава, ако не бъде поправена или поне не бъде призната, разгледана и обсъдена. В противен случай и за двамата би било по-добре да се разделят: Човекът, който цени връзката повече (или е ценен по-малко от другия човек), заслужава някой, който споделя неговата ангажираност, а човекът, който цени връзката (или другия човек) по-малко, възпрепятства другия човек да се наслаждава на връзката, която иска (или от която се нуждае).
Но дори и да имат причина да се разделят, двойката може да не е в състояние да го направи по редица причини: деца, финанси или други житейски обстоятелства, които правят раздялата твърде скъпа, болезнена или по друг начин трудна.
И така, какво да направите, ако сте с някого, който цени връзката (или вас) по-малко от вас, и опитите за поправяне на ситуацията са неуспешни?
Отговорът е очевиден, но не и изненадващ или удовлетворяващ: Примирете се и извлечете най-доброто от ситуацията.
Трагично е, но ако ви е твърде трудно да напуснете връзката и не можете да поправите това, което не е наред в нея, тогава нямате друга възможност, освен да се придържате към нея.
Съветите на д-р Марк Уайт
В такива ситуации д-р Марк Уайт, ръководител на катедрата по философия в Колежа "Стейтън Айлънд", Сити университет на Ню Йорк, дава съвета: Не се занимавайте с естеството на връзката си, а се съсредоточете върху себе си (и децата си, ако имате такива). По-специално, не се чувствайте измамен, защото цените връзката повече от партньора си - по-скоро проблемът е в партньора ви, че не цени връзката толкова, колкото вие, и че не ви цени толкова, колкото заслужавате.
Тази ситуация е достатъчно лоша, ако по-ниската оценка от страна на другия човек се проявява само в мислите, а не в действията. Но много по-лошо е, когато партньорът ви се възползва от тази асиметрия.
Другият човек може да ви заплаши, че ще ви напусне (телом или духом), ако не направите някаква отстъпка: да се преместите заедно с него на нова работа, да се съгласите да си купите нова къща, кола, да дадете разрешение за краткосрочна афера и т.н.
Може би партньорът ви казва неща от рода на: "Ако ме обичаш, ще направиш това за мен" или още по-откровено: "Ако цениш връзката ни, ще направиш всичко необходимо, за да я запазиш".
Обърнете внимание на акцента върху това, което трябва да направите, а не върху това, което другият човек иска от вас - другият човек на практика ви държи като заложник на връзката ви!
Ясно е, че подобна манипулация е неетична, но това знание не помага на човека, който е потърпевш и няма възможност да си тръгне. По принцип тук има две възможности: Или да се примирите с манипулацията, като се борите, доколкото можете, или да преоцените възможността да напуснете връзката. Пред лицето на подобно поведение от страна на партньора ви трудностите да напуснете, колкото и сериозни да изглеждат, трябва да бъдат претеглени спрямо трудностите да останете - особено след като осъзнаете, че манипулацията вероятно никога няма да спре, особено ако се поддадете на нея и партньорът ви научи, че тя работи.
Погледнете на това по друг начин: Ако се примирите с този вид манипулация твърде дълго, проблемът може да спре да бъде в това колко малко ви цени партньорът ви, а да започне да бъде в това колко малко цените себе си.
Източник: Dealing with an Asymmetric Relationship, Mark D. White, Psychology Today
Авторът д-р Марк Уайт (Mark D. White) е доктор на философските науки, е ръководител на катедрата по философия в Колежа Стейтън Айлънд на CUNY (City University of New York - Градски университет на Ню Йорк), където преподава курсове по философия, право и икономикс. Автор е на над 70 статии в списания и на осем книги.





















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"