
Стряскащо проучване разкрива, че много лидери на държави, въоръжени с ядрено оръжие – включително президента на САЩ и други – са били засегнати от сериозни здравословни проблеми, докато са били на поста си, понякога скрити от обществеността. От деменция и депресия до пристрастяване и хронични заболявания, тези увреждания може да повлияят на вземането на решения по време на ключови глобални кризи.
Много бивши лидери на деветте ядрени държави в света са имали влошено здравословно състояние, докато са били на поста си, което поражда опасения относно способността им да вземат решения, докато са имали достъп до кодовете за изстрелване на ядрени оръжия, установи проучване на Университета в Отаго, Нова Зеландия.
Проучването анализира здравната информация на 51 починали лидери на държави с ядрено оръжие: Китай, Франция, Индия, Израел, Северна Корея, Пакистан, Русия, Великобритания и Съединените щати. Осем от лидерите са починали от хронични заболявания, докато са били на поста си, петима от инфаркти или инсулти. Много от лидерите са имали множество сериозни здравословни проблеми, докато са били на поста си, включително деменция, разстройства на личността, депресия и злоупотреба с наркотици и алкохол.
От лидерите, които са напуснали поста си, докато са били още живи, 15 са имали потвърдени или възможни здравословни проблеми, които вероятно са ускорили напускането им, казва ръководителят на проучването Ник Уилсън (Nick Wilson) от Катедрата по обществено здраве в Университета на Отаго.
Вероятно здравословното състояние на всички лидери в тази група от 15 души е влошило представянето им на поста им. В някои случаи степента на увреждане е била дълбока, както например в случая с двама бивши израелски министър-председатели: Ариел Шарон, който изпадна в кома след инсулт по време на мандата си, и Менахем Бегин, чиято депресия е била толкова тежка, че е прекарал последната си година като лидер изолиран в дома си. Увреждане по време на кризи се наблюдава и в случая с пристъпите на прекомерно пиене на Ричард Никсън - включително по време на ядрена криза, включваща Близкия изток.
Имало е и случаи, в които здравната информация за лидерите е била пазена в тайна по това време, съобщава Уилсън.
Такъв е случаят с многобройни американски президенти, включително Дуайт Айзенхауер, чийто лекар описва инфаркта му от 1955 г. като храносмилателно разстройство, Джон Кенеди, чиито помощници лъжат относно болестта му на Адисон, сериозно хронично заболяване, и Роналд Рейгън, чиято администрация скри степента на нараняването му, след като е прострелян през 1981 г., и вероятните признаци на деменция към края на мандата му.
Кенеди е бил в лошо здраве през първите две години от управлението си през 1961 и 1962 г., когато болестта на Адисон, болките в гърба и употребата на анаболни стероиди и амфетамини, вероятно са пречели на работата му. Именно през 1961 г. той разрешава неуспешното нахлуване в Куба в Залива на свинете, подкрепено от ЦРУ, и именно през 1961 г. е отбелязано слабото му представяне на срещата на върха по време на Студената война със съветския лидер Никита Хрушчов във Виена. От своя страна, лошото психично здраве на Хрушчов вероятно е допринесло за предизвикването от негова страна както на Берлинската криза, така и на Кубинската ракетна криза.
Във Франция дългогодишният президент Франсоа Митеран се задържа на власт до края на мандата си през 1995 г., въпреки че пази в тайна напредналия си рак на простатата и след като лекарят му заключава в края на 1994 г., че вече не е способен да изпълнява задълженията си.
Това последно проучване е продължение на предишно изследване, включващо професор Уилсън, върху здравето на бившите министър-председатели на Нова Зеландия. То установи, че работата на поне четирима от лидерите е била нарушена, в три случая поради лошо здравословно състояние, а в случая с Робърт Мълдун - поради прекомерното му пиене.
Професор Уилсън отбелязва, че с нарастването на международната нестабилност след руската инвазия в Украйна през 2022 г. е станало още по-важно да се осигури добро лидерство и управление в страните, притежаващи ядрени оръжия.
"Това е особено валидно за Съединените щати, където един лидер по принцип може сам да реши употребата на ядрени оръжия, ситуация, наричана "ядрена монархия".
Той казва, че има редица мерки, които биха могли да намалят глобалните рискове за сигурността, произтичащи от лидери, чиято преценка е под въпрос. Те включват премахване на ядрените оръжия от състояние на "висока готовност", приемане на политика "без първа употреба", при която държавите се въздържат от използване на ядрени оръжия, освен като ответен втори удар, гарантиране, че всяко изстрелване на оръжия изисква разрешение от множество хора, и напредък по договорите за ядрено разоръжаване.
Професор Уилсън посочва, че демокрациите биха могли да обмислят въвеждането на ограничения за мандатите на своите лидери, както и системи за отзоваване, така че избирателите да могат да подават петиции за оставка на политиците. Могат да се въведат изисквания за медицински и психологически оценки за лидерите, преди да встъпят в длъжност, и по време на мандата им.
"Поддържането на силна медийна мрежа с разследващи журналисти може също да помогне за разкриването на недостатъците у лидерите."
Професор Уилсън отбелязва, че политиците като цяло са изложени на високи нива на стрес, което може да повлияе на психичното им здраве. Проучване сред членове на парламента във Великобритания установи, че те са с 34% по-често изпитват проблеми с психичното здраве в сравнение с други хора с високи доходи.
"Намирането на начини за намаляване на стреса върху политиците и по-добро посрещане на техните нужди, свързани с психичното здраве, е друг начин за намаляване на глобалните рискове за сигурността."
Справка: Nick Wilson, George Thomson, Matt Boyd. The frequently impaired health of leaders of nuclear weapon states: an analysis of 51 deceased leaders. BMC Research Notes, 2025; 18 (1) DOI: 10.1186/s13104-025-07351-8
Източник: Health-impaired world leaders raise nuclear war fears, University of Otago
Още по темата

Човекът
Глобално проучване 2024: Избори много, демокрация - малко

Човекът
За първи път Китай има повече глобално одобрение от САЩ

Човекът
Историята на икономическото неравенство показва, че то не е неизбежно

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Стъклените бутилки съдържат 5 до 50 пъти повече микропластмаси от пластмасовите бутилки
dolivo
Най-старите "човешки" фосили в Япония, се оказаха нечовешки, твърди ново проучване
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици