
Трима изследователи от Университета Бокони в Италия, Университета в Кеймбридж във Великобритания и Станфордския университет в САЩ са установили, че при династията Хан е имало по-голямо икономическо неравенство, отколкото по време на Римската империя. В своето изследване, публикувано в списание Nature Communications, Гуидо Алфани (Guido Alfani), Микеле Бола (Michele Bolla) и Валтер Шайдел (Walter Scheidel) прилагат съвременни икономически и бизнес инструментариум към двете икономики.
Римската империя е съществувала приблизително 500 години, от около 27 г. пр.н.е. до около 476 г. сл.н.е., и е включвала по-голямата част от територията около Средиземно море, други части на Европа и Великобритания. Династията Хан е съществувала приблизително 425 години, от около 206 г. пр.н.е. до 220 г. сл.н.е., и е включвала днешен Китай и части от Виетнам, Корея и други близки региони.
Изследователите отбелязват, че двете империи са съществували едновременно в продължение на приблизително 250 години и макар да е имало много разлики в условията между тях, изследователите са установили, че е имало и сходства.
За да сравнят икономическите условия на хората, живели по време на двете империи, изследователите събират възможно най-много исторически свидетелства и ги използват, за да оценят условията на живот въз основа на социалното положение и богатството.
Те установяват, че средният доход на хората, живели по време на Римската империя, е бил приблизително 2,25 пъти по-голям от жизнения минимум, а на тези, живели по време на династията Хан - 1,88. Те установяват също така, че най-големият 1 % от римляните е получавал приблизително 19 % от общия доход, докато най-големият 1 % при Хан е получавал приблизително 26 %.
Доход на глава от населението и неравенство в Римската империя и империята Хан. Кредит: Nature Communications (2025). DOI: 10.1038/s41467-025-58581-0
Изследователският екип също така отбелязва, че лидерите по време на Римската империя разчитат на местни служители, за да управляват завоеванията си, докато лидерите на Хан избират да преместят местните лидери на места, по-близки до седалището на властта. Поради това военните разходи са били по-високи при римляните - те са плащали на войниците си в цялата империя, за да поддържат мира.
За да сравнят неравенството между двете империи, изследователите използват социална таблица, която категоризира хората по социална позиция и свързаните с нея доходи. Резултатът е коефициентът на Джини. Коефициентът на Джини се използва като характеристика в статистиката, обозначаваща равномерността на разпределението на благата в едно общество като стойността 0 показва пълна равнопоставеност, а стойност 1 - абсолютна неравномерност.
Резултатът на Римската империя е 0,46, а на Хански Китай - 0,48. За сравнение те отбелязват, че понастоящем коефициентът на Джини за САЩ е 0,41.
Изследователите отбелязват също така, че в Китай по време на династията Хан е имало и много по-висок процент на извличане на печалби (extraction rate) - процентът, с който елитната класа взема от икономиката - от римляните: 80 % спрямо 69 %. Този фактор, отбелязват те, може да е довел до тяхното падение.
Справка: Guido Alfani et al, A comparison of income inequality in the Roman and Chinese Han empires, Nature Communications (2025). DOI: 10.1038/s41467-025-58581-0
Източник: Comparing economic inequality between the Roman Empire and the Han Dynasty, Bob Yirka , Phys.org
Още по темата

Човекът
Кои са били хуните? Разнообразните генетични връзки на една древна империя

Животът
Астрономите имат инструменти за разкриване на дийпфейк изображения

Човекът
Древна ДНК разкрива, че първата монголска номадска империя е била мултиетническа

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Полетът на Starliner до МКС през 2024 г. е бил много по-драматичен, отколкото знаем (видео)
dolivo
Загадка: Как са се озовали инструменти, подобни на неандерталските, в Източна Азия - разстоянието е континент?
dolivo
Варна става част от Световно космическо парти с кратки видеоклипове и техно груув парти
Имане Хелиф
Анусът може да е еволюирал от отвор, първо използван за отделяне на сперма