Смъртоносното земетресение в Мианмар вероятно е било рядък тип разкъсване, твърдят учени

Свръхсилното земетресение се е движило бързо и далече, което е увеличило щетите и човешките жертви

Ваня Милева Последна промяна на 03 април 2025 в 00:00 41361 0

Спасители търсят оцелели в развалините на срутена висока сграда, която все още се е строяла в Банкок, Тайланд, след земетресението в съседен Мианмар.

Кредит Daniel Ceng/Anadolu via Getty Images

Висока сграда в строеж в Банкок, Тайланд, се срутва след земетресението в съседен Мианмар.

Земетресението с магнитуд 7,7 по Рихтер, което удари Мианмар на 28 март, отне живота на най-малко 2700 души, като се очаква окончателният брой на жертвите да бъде много по-голям. Изглежда, че земетресението е било от рядък тип, наричан свръхсрязване - при него енергията на разкъсването се движи изключително бързо през земята, което засилва разрушенията.

В геологията срязването е деформация, причинена от натиск в структурата на материалите, изграждащи земната кора, когато нейните слоеве са странично изместени един спрямо друг.

Този вид разкъсване е "еквивалентът на свръхзвуков реактивен самолет", пише Фредерик Тилман (Frederik Tilmann), сеизмолог от Центъра за геонауки GFZ Helmholtz в Потсдам, Германия, в анализ в LinkedIn. Работата е предварителна, но множество изследователски екипи се обединяват около сценария за свръхсрязване.

Ако това обяснение е вярно, тогава геоложкият разлом, който се е разкъсал по време на земетресението - масивният разлом Сагаинг, който минава от север на юг през сърцето на Мианмар - може да се е разкъсал на 400 км и повече. През следващите дни изследователите може да успеят да потвърдят това, анализирайки сателитни снимки на региона, направени преди и след земетресението.

При земетресенията със свръхсрязване разкъсването на земната повърхност се разпространява по-бързо от сеизмичните вълни, които предизвиква. Този ефект може да концентрира сеизмичната енергия преди разкъсването, което води до по-големи щети на по-големи разстояния, отколкото би се очаквало при земетресение без свръхсилно разкъсване. В Банкок например по време на земетресението се срутва поне една висока сграда, която е била в процес на строеж, въпреки че се намира на около 1000 км от епицентъра.

 Разломът Сагаинг представлява граница на Бирманската микроплоча (долу в средата). Кредит: Разломът Сагаинг представлява граница на Бирманската микроплоча (долу в средата). Кредит: Wikimedia Commons

Широко разпространени щети

Щетите са широко разпространени в Мианмар и в по-малка степен в съседен Тайланд. Усилията за издирване и спасяване в Мианмар са възпрепятствани от продължаващата гражданска война в страната, започнала след завземането на властта от военните през 2021 г. Превратът също така намалява възможностите на учените в Мианмар да наблюдават сеизмичната активност на страната - възможност, която се разшири през 2010 г., отчасти благодарение на международното сътрудничество.

Сега има по-малко сеизмометри, отколкото преди, които да подават информация към Департамента по метеорология и хидрология ( DMH - Department of Meteorology and Hydrology) на Мианмар. Миналата година например Обсерваторията на Земята в Сингапур (EOS - Earth Observatory of Singapore) премахна две трети от мрежата си за сеизмичен мониторинг в Мианмар "поради преврата, пандемията и последвалите логистични трудности", разказва сеизмологът от EOS Шенджи Уей (Shengji Wei). Останалите десет станции са дарени на DMH, където изследователите сега се опитват да видят какви данни могат да извлекат от тях.

Поне две сеизмични станции в Мианмар, които са били модернизирани в сътрудничество с Геологическата служба на САЩ (USGS), са направили измервания по време на земетресението, съобщава Сюзън Хоф (Susan Hough), сеизмолог от USGS в Пасадена, Калифорния. Изследователите използват и данни от националната сеизмична мрежа в Тайланд, за да разберат по-добре какво се е случило по време на земетресението и най-вече да наблюдават последващите трусове.

Илюстрация, показваща движението на платото Шан и разлома Сагаинг. Кредит: Wikimedia Commons

Закъсняло разкъсване

Регионът е геологически активен, попаднал в граничната зона между Индийската и Евразийската тектонична плоча. Разломът Сагаинг е разлом с приплъзване, подобен на калифорнийския разлом Сан Андреас, при който двете разкъсани парчета земна кора се приплъзват едно покрай друго. От 1900 г. насам в региона са регистрирани още шест земетресения с магнитуд 7 или повече. Изследователите подчертават, че участъкът от разлома Сагаинг, който се е разкъсал на 28 март, близо до Мандалай, се намира в "сеизмична пропаст", в която от известно време не е имало земетресения и следователно е податлив на разкъсване.

Предварителните наблюдения на земетресението сочат, че двете страни на разлома може да са се приплъзнали една покрай друга с до 6,5 метра, обяснява Джудит Хъбард (Judith Hubbard), съсъздател на бюлетина Earthquake Insights и учен в областта на земетресенията в университета Корнел в Итака, Ню Йорк. Възникналото земетресение "е сред най-големите земетресения с приплъзване, които сме виждали", заявява Хъбард.

Скоростта също е била забележителна. Цялото разкъсване е станало за около 90 секунди, уточнява Хъбард, като единият клон на разлома се е разкъсал северно от Мандалей, а вторият клон - южно. Това е южният разлом, който изглежда е бил свръхсрязване според няколко анализа, които използват сеизмометри извън Мианмар, за да анализират как енергията от земетресението е преминала през земята.

Вътре в Мианмар усилията за възстановяване се подпомагат от редица международни групи. Забележително забавени са усилията на САЩ, след като президентът Доналд Тръмп разформирова по-голямата част от Американската агенция за международно развитие - организацията, която обикновено отговаря за реакцията при бедствия в чужбина. На 31 март говорителят на правителството на САЩ Тами Брус (Tammy Bruce) заяви пред репортери, че "отхвърля идеята" че реакцията е била забавена от съкращенията и че американски експерти ще помогнат.

Справка:

  1. Thiam, H. N. et al. Seismol. Res. Lett. 88, 926–934 (2017). Article  Google Scholar 

  2. Yang, H.-B. et al. Geosci. Lett. 10, 48 (2023). Article  Google Scholar 

  3. Hurukawa, N. & Maung Maung, P. Geophys. Res. Lett. 38, L01310 (2011). Article  Google Scholar 

Източник: Deadly Myanmar earthquake was likely a rare rupture, scientists say, Alexandra Witze, Nature

    Най-важното
    Всички новини