
Новооткрит олтар, заровен близо до центъра на древния град на маите Тикал, хвърля нова светлина върху 1600-годишният конфликт между Тикал и централната мексиканска столица Теотиуакан.
Само на няколко крачки от центъра на Тикал, 2400-годишен град на маите в сърцето на съвременна Гватемала, международен екип от изследователи са открили заровен олтар, който може да разкрие тайните на мистериозно време на сътресения в древния свят.
Олтарът, изграден около края на 300 г. от н.е., е украсен с четири рисувани панела в червено, черно и жълто, изобразяващи човек, носещ пернат нагръдник и заобиколен от щитове или регалии. Лицето е с бадемовидни очи, лента на носа и двоен пиърсинг на ушната мида. То много прилича на други изображения на божество, наречено „Богът на бурята“ в Централно Мексико, наречен Тлалок.
Тлалок, както е описан в Codex Magliabechiano, Бог на дъжда, гръмотевиците, земетресенията. Кредит: Wikimedia Commons
В изследване, публикувано на 8 април в Antiquity, изследователите твърдят, че изрисуваният олтар не е дело на художник от племето маи. Вместо това те смятат, че той е създаден от висококвалифициран занаятчия, обучен в Теотиуакан - могъщата древна държава, чието седалище се е намирало на 630 мили на запад, извън днешно Мексико сити.
"Все по-ясно става, че това е бил изключителен период на сътресения в Тикал", коментира Стивън Хюстън (Stephen Houston), професор по социални науки, антропология и история на изкуството и архитектурата в университета Браун, който е съавтор на статията. "Това, което олтарът потвърждава, е, че богатите владетели от Теотиуакан са дошли в Тикал и са създали реплики на ритуалните съоръжения, които биха съществували в родния им град. Това показва, че Теотиуакан е оставил силен отпечатък там."
Изображение на олтара илюстрира изрисуваните в червено, черно и жълто панели, изобразяващи персонаж, носещ пернат нагръдник и заобиколен от щитове или регалии.
Още преди да открият олтара, Хюстън и колегите му знаят, че маите са поддържали контакти с Теотиуакан в продължение на векове, преди отношенията им да станат по-близки.
Основан около 850 г. пр.н.е., Тикал съществува поколения наред като малък град с малко влияние, преди да се превърне в династична държава около 100 г. от н.е. Археолозите имат доказателства, че Тикал и много по-могъщият Теотиуакан започват да си взаимодействат редовно около два века по-късно. Това, което отначало изглеждало като случайни търговски отношения, разказва Хюстън, бързо се превърнало в нещо по-противоречиво.
"Сякаш Тикал е раздразнил звяра и е привлякъл твърде много внимание от страна на Теотиуакан", обяснява Хюстън. "Тогава в района започват да навлизат чужденци."
Археолози откриват заровения олтар в комплекс от сгради точно извън центъра на Тикал, който е известен с поразителните варовикови храмове. Кредит: TG Garrison и H. Hurst
Древен държавен преврат
Хюстън отбелязва, че за няколко десетилетия учените са събрали все повече доказателства за тези не толкова приятелски отношения. Проучванията започват през 60-те години на ХХ век, когато археолозите намират камък с добре запазен текст, описващ конфликта в общи линии.
Благодарение на текста на камъка те научават, че "около 378 г. от н.е. Теотиуакан по същество обезглавява едно царство", разказва Хюстън. "Те отстранили царя и го заменили с предател, цар-марионетка, който се оказал полезен местен инструмент за Теотиуакан".
Десетилетия по-късно, използвайки технологията за откриване и измерване на светлината (LiDAR), учените от университета Браун и няколко техни колеги откриват умалено копие на цитаделата на Теотиуакан точно извън центъра на Тикал, заровено под смятаните от археолозите за естествени хълмове. Откритието подсказва, че в годините, предхождащи свалянето му, присъствието на Теотиуакан в града на маите вероятно е включвало елемент на окупация или наблюдение.
Съавторът Андрю Шерер (Andrew Scherer), професор по антропология и по археология и древен свят в университета Браун и директор на Института за археология и древен свят „Жуковски“, смята, че олтарът е построен точно по времето на преврата.
Той казва, че старателно изрисуваната повърхност на олтара не е единственото доказателство за тежкото присъствие на столицата: Вътре в олтара археолозите откриват дете, погребано в седнало положение - рядка практика в Тикал, но често срещана в Теотиуакан. Намерили са също така възрастен, погребан с връх за стрели, изработен от зелен обсидиан; Шерер казва, че материалът и оформлението на върха за стрели са характерни за Теотиуакан.
Фактът, че олтарът и районът около него по-късно са били погребани според Шерер, затвърждава теорията на изследователския екип, че присъствието на Теотиуакан е оставило Тикал завинаги променен и дори белязан.
"Маите редовно са погребвали сгради и са ги изграждали наново", обяснява Шерер. "Но тук те са погребали олтара и околните сгради и просто са ги оставили, въпреки че векове по-късно това е било най-добрата недвижима собственост. Отнасяли са се към него почти като към паметник или радиоактивна зона. Вероятно това говори за сложните чувства, които са изпитвали към Теотиуакан."
Учените от Браун и техните колеги са използвали технологията за откриване и обхват на светлината (LiDAR), за да намерят древната инфраструктура на Тикал, голяма част от която отдавна е била погребана под гъста тропическа растителност. Кредит: TG Garrison и H. Hurst
Властта поражда власт
"Сложна" е подходящ начин да се опише колективната памет на Тикал за преврата в Теотиуакан, коментира Хюстън.
Събитието може да е разтърсило Тикал до основи, но в крайна сметка е направило царството по-могъщо: През следващите няколко века Тикал се издига до още по-големи висоти, превръщайки се в почти непобедима империя, преди в крайна сметка да залезе около 900 г. сл. н. е., заедно с останалата част от света на маите.
Оформление на съответния сектор и архитектурни групи в Тикал, Гватемала. Кредит: TG Garrison и H. Hurst
Докато разкриват повече подробности за спорната история за Теотиуакан и Тикал, Хюстън и Шерер отбелязват, че и двамата са поразени от това колко познато звучи: Всемогъща империя забелязва рая и решава да ограби богатствата му.
"Всеки знае какво се случи с цивилизацията на ацтеките след пристигането на испанците", коментира Хюстън. "Нашите открития дават доказателство, че това е приказка, стара като времето. Тези сили на централно Мексико достигат до света на маите, защото ги забелязват като място на изключително богатство, на специални пера от тропически птици, нефрит и шоколад. Що се отнася до Теотиуакан, това е била земята на млякото и меда."
Справка: Román Ramírez E, Paiz Aragón L, Bass A, et al. A Teotihuacan altar at Tikal, Guatemala: central Mexican ritual and elite interaction in the Maya Lowlands. Antiquity. 2025;99(404):462-480. doi: 10.15184/aqy.2025.3
Източник: In Guatemala, painted altar found at Tikal adds new context to mysterious Maya history, Jill Kimball, Brown University
Още по темата

Човекът
"Пирамидата на Луната" в Теотиуакан се изравнява със Слънцето по време на слънцестоене, а "Пирамидата на Слънцето" - с Луната

Човекът
Открита е непокътната гробница на древен цар на маите

Човекът
Изненадващо откритие разкрива загадъчна цитадела, скрита в древен град на маите

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Полетът на Starliner до МКС през 2024 г. е бил много по-драматичен, отколкото знаем (видео)
dolivo
Загадка: Как са се озовали инструменти, подобни на неандерталските, в Източна Азия - разстоянието е континент?
dolivo
Варна става част от Световно космическо парти с кратки видеоклипове и техно груув парти
Имане Хелиф
Анусът може да е еволюирал от отвор, първо използван за отделяне на сперма