Археолог от Университета Тулейн наскоро откри древна гробница на маите, датираща отпреди 1700 години, в местността Чочкитам в Гватемала, близо до границите на Мексико и Белиз.
Забележителните погребални дарове в гробницата, като мозаечна нефритена маска, редки черупки от мекотели и надписи, издълбани в човешки бедрени кости, дават ценни сведения за цивилизацията на маите. Откритието включва изображения на неизвестен досега цар, който се смята, че държи нефритена маска, подобна на откритата в гробницата.
Смята се, че надписите върху артефактите свързват владетеля с държавите на маите Тикал и Теотиуакан, предоставяйки историческа и генеалогична информация.
Това откритие е много ценно по отношение на информацията. То отваря прозорец към едно неясно време, за което има малко текстове. Новооткритата гробница от класическия период на маите, датиращ от 250-900 г., е важна находка предвид ограничените останки от тази епоха, засегнати предимно от грабежи.
Гробницата, разположена само на 2 метра от мястото, където преди това са спрели иманяррите, е забележително добре запазена, с минимални повреди, освен естественото разпадане и срутването на каменния таван. Късметът да се съхрани предоставя на археолозите рядката възможност да изследват богатата история и дарове в гробницата.
"Това беше първото удивително нещо в нея. Това бе късмет", заявява Франсиско Естрада-Бели (Francisco Estrada-Belli), доцент във Факултета за свободни изкуства към Университета Тулейн, Ню Орлиънс, Луизиана.
Технологията "лидар" изиграва решаваща роля за откриването на гробницата, позволявайки на археолозите да открият тунелите на иманярите и да картографират прецизно подът на джунглата. Тази усъвършенствана технология, наподобяваща "рентгенови снимки на пода на джунглата", предизвиква революция в археологическите проучвания, позволявайки на изследователите да се ориентират по-ефективно в гъстата растителност.
Самолет с LiDAR скенер съставя триизмерни карти на повърхността с помощта на пулсиращ лазер, свързан с GPS система.
Съдържанието на гробницата, включващо над 16 редки черупки от спондилус, дава ценни сведения за практиките на древните маи, като подчертава значението им в царски контекст като символи на богатство и елементи, използвани в религиозни и жертвени церемонии.
Реликвите от гробницата, датиращи от 350 г. от н.е., установяват историческа връзка между Тикал и централния мексикански обект Теотиуакан. Тази връзка хвърля светлина върху културния обмен и влиянията между владетелите на маите и по-широкия мезоамерикански регион през класическия период на маите.
Съдържанието на гробницата, включително мозаечна нефритена маска и надписи, издълбани върху човешки бедрени кости, предлага прозрения за религиозните практики и царското родословие, обогатявайки разбирането ни за древната цивилизация на маите. Откритието в Чочкитам, направено след един век от първоначалното проучване на Фран Блом, потвърждава значението на продължаващите археологически усилия.
Естрада-Бели отбелязва, че следващият етап от работата му на обекта ще бъде провеждането на ДНК тестове на костите и може би ще се открие допълнително важно съдържание, заровено в изоставената пирамида.
Източник: Archaeologist uncovers ancient Maya king’s tomb, ТechЕxplorist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари