"Пирамидата на Луната" в Теотиуакан се изравнява със Слънцето по време на слънцестоене, а "Пирамидата на Слънцето" - с Луната

"Пирамидата на Луната" в Теотиуакан, древен град в Мексико, може да е подравнена със Слънцето на слънцестоенето, твърди екип изследователи

Ваня Милева Последна промяна на 30 юли 2024 в 00:00 1426 0

Въздушна снимка, показваща как пирамидалният храм се подравнява със Слънцето и вулкана

Кредит Rafael Morales Orozco, ретуш от Arturo Montero

Пирамидата на Луната с вулкана Ел Ксихуинго в далечината по време на лятното слънцестоене.

"Пирамидата на Луната" в Теотиуакан, древен град близо до днешно Мексико сити, се подравнява със Слънцето по време на лятното и зимното слънцестоене, твърди изследователски екип от Мексико. Странно, но в Теотиуакан има друга пирамида, наречена "Пирамида на Слънцето", чийто североизточен и югозападен ъгъл  съвпадат с позицията на Луната в най-високата или най-ниската ѝ точка в небето.

Теотиуакан процъфтява приблизително между 100 г. пр.н.е. и 800 г. от н.е. и е имал население от около 100 000 души. "Пирамидата на Луната" е построена на етапи приблизително между 1 и 350 г. сл. н. е. и се намира в края на "Пътя на мъртвите" - дълга улица, която минава през центъра на града.

Екипът е извършил голям брой измервания, използвайки и данни от полети на дронове, за да разкрие, че североизточният ъгъл на "Пирамидата на Луната" се изравнява със Слънцето, когато изгрява над вулкана Ел Ксихуинго по време на лятното слънцестоене, което настъпва между 20 и 21 юни всяка година в Северното полукълбо, се казва в изявление на Националния институт по антропология и история на Мексико (INAH).

Изследователите също така са установили, че югозападният ъгъл на пирамидата се изравнява със Слънцето, когато то залязва зад хълм по време на зимното слънцестоене, което настъпва между 21 и 22 декември всяка година.

Според екипа подравняването на вулкана по време на лятното слънцестоене е особено интересно, тъй като има доказателства, че жителите на Теотиуакан са използвали вулкана като своеобразна астрономическа обсерватория.

"По склоновете на вулкана Ел Ксихуинго се намира археологическият обект Ксихуинго - място, където са открити петроглифи във вид на точкови кръстове, чиято функция се предполага, че е астрономически маркери", заявява пред Live Science Аарон Гонсалес Бенитес (Aarón González Benítez), археоастроном в Националната школа по антропология и история в Мексико и член на изследователския екип.

Изглежда, че подравняването на пирамидата със слънцето по време на слънцестоенето е повлияло на ориентацията на целия град.

"Град Теотиуакан се отличава освен всичко друго и с великолепната си мрежества система от улици и ако слънчевата ориентация на Пирамидата на Луната са определяли ориентацията на града, другите паметници, които са успоредни на тази забележителна сграда, биха следвали и възпроизвеждали същата канонична ориентация", посочва Гонсалес Бенитес.

Изглед към стъпаловидната пирамида от нивото на земятаПирамидата на Луната е построена между 1 и 350 г. от н.е. Кредит: Mauricio Marat, INAH

Град Теотиуакан е съществувал приблизително от 100 г. пр.н.е. до 800 г. сл.н.е. Кредит: Enrique Aguilar и Arturo Montero

Слънце или Луна?

Може да звучи странно, че постройка, наречена "Пирамидата на Луната", следва Слънцето по време на слънцестоене. Но не основателите на империята на ацтеките са нарекли пирамидата така, а хората, населили отново града, след като е бил изоставен от ацтеките.

Всъщност не знаем как жителите на Теотиуакан са наричали този обект, коментира Гонсалес Бенитес.

Интересно е, че в Теотиуакан има още една пирамида, която обаче се нарича "Пирамида на Слънцето". Изследванията на екипа показват, че североизточният и югозападният ъгъл на тази пирамида всъщност съвпадат с "луностоенето", което се случва на всеки 18,6 години. Терминът е лунен аналог на добре познатото слънцестоене и се случва в момента, когато местата на изгрева и залеза на Луната са най-отдалечени едно от друго по хоризонта и Луната се появява в най-високата или най-ниската си точка на небето.

Някои от резултатите на екипа ги има и в предишни изследвания, обяснява пред Live Science Стивън Гълбърг (Steven Gullberg), професор по астрономия в Университета на Оклахома.

"Не съм несъгласен с ориентациите, които те откриха, и това ще доведе до интересен дебат сред тези, които са специализирани в астрономията на тази област. Очаквам с нетърпение да видя техните мнения."

Схема, показваща ориентацията на храмаПоглед от птичи поглед към Теотиуакан и централната му алея, известна като "Пътя на мъртвите". Кредит: Arturo Montero

Изглед отгоре на Пирамидата на ЛунатаИзглед отгоре на Пирамидата на Луната. Червената линия показва посоките, в които слънцето изгрява и залязва за всяко слънцестоене. Кредит: INAH

Въздушен изглед на пирамидата в градаКогато ацтеките се натъкнали на древния град, те започнали да дават имена на различни негови постройки, включително и на Пирамидата на Луната. Кредит: Mauricio Marat, INAH

Иван Спрайч (Ivan Sprajc), ръководител на Института за антропологични и пространствени изследвания към Словенската академия на науките и изкуствата, отбелязва, че е трудно да се повярва, че градът е построен с оглед на подреждането по време на слънцестоене, включващо Пирамидата на Луната. Той отбеляза, че Пирамидата на Луната е била променяна по време на строежа и най-ранната ѝ фаза е имала различна ориентация от тази днес.

Екипът пише книга, в която ще включи резултатите от изследванията си. Освен това са направили и документален филм за своите открития.

Източник: Teotihuacan's 'Pyramid of the Moon' is aligned with the solstice sun, researchers argue, Live Science

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !