На 31 октомври светът празнува Деня на тъмната материя.
Всичко, което виждаме - звезди, планети, тикви, паяци и мрежи е направено от материя. Материята обаче образува само 5% от Вселената. А останалата невидима част от Вселената?
На и около 31 октомври 2023 г. светът ще отпразнува ловът на невидимото – нещо, което учените наричат тъмна материя.
От 2017 г. насам повече от 350 глобални, регионални и местни събития са били проведени на и около 31 октомври от институции и лица, които искат да ангажират обществеността в дискусии за това, което вече знаем за тъмната материя и многото експерименти, целящи да разрешат нейните тайни.
Тъмната материя е една от най-притеснителната част от физиката. Очаква се тя да съставлява около една четвърт от невидимата Вселена, а останалото е нещо още по-объркващо, известно като тъмна енергия. Физиците още не са я наблюдавали директно, макар че оставя следа в начина, по който се държат галактиките, разбягвайки се в различни посоки. С други думи, тъмната материя изглежда "се крие" пред очите ни.
Тъмната материя е невидима материя, която нито излъчва, нито поглъща някаква светлина, но показва своето присъствие, като взаимодейства гравитационно с видимата материя. Това изображение показва разпределението на тъмната материя във Вселената, като се симулира с алгоритъмс висока разделителна способност на Института Кавли по астрофизика на частиците и космология в Станфордския университет и SLAC National Accelerator Laboratory.
Посетете www.interactions.org/dark-matter-day за да разберете как учени от изследователските институти по света търсят невидимото.
А от нас - една видео статия, в която обясняваме какво знаем и какво не знаем за тази мистериозна субстанция:
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12492
1
04.11 2019 в 09:40
Последни коментари