Теоретично изследване показва, че силните връзки между светлината и органичната материя на наночастиците отварят вратата за модифициране на оптичните, електронни или химични свойства на тези съчетани системи и съответно на приложението им.
Светлината и материята може да бъдат толкова силно свързани, че характеристиките им да станат неразличими. Тези съчетани светлинни материи, се наричат поларитони (polaritons).
Тяхната енергия се колебае непрекъснато между двете системи, което води до интересни нови физични явления.
Поларитонът е съставна квазичастица, възникваща при взаимодействие на фотоните с елементарни смущения на средата, водещо до връзката им, която става особено силна, когато едновременно честотата и вълновите им вектори съвпаднат и се получи резонанс. Така се образуват свързани вълни, т. е. поларитони. Тяхната енергия се състои частично от електромагнитна и частично от енергиите на смущенията на средата.
Сега френски учени са обяснили защо такива поларитони могат да останат за необичайно дълго време на най-ниски енергийни нива, като по този начин се променят техните микроскопични и макроскопични характеристики. Работата е публикувана в The European Physical Journal D (EPJ D) от Антоан Канагие-Дюран (Antoine Canaguier-Durand) от Университета в Страсбург, Франция.
Авторите изследват поларитони от органични молекули, които са силно свързани с малък брой фотони. Те проследили динамиката на поларитоните при преход от високи към ниски енергии.
В това проучване, авторите обясняват защо времето на живот при най-ниско енергийно състояние на поларитоните е много по-дълго от това при по-високи енергийни състояния. Тези нови резултати са в съгласие с експерименталните резултати, но противоречат на предишни изследвания, базирани на приблизителни теоретични методи.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари