
В периодичната таблица повечето елементи имат поне една стабилна форма. Но други имат само нестабилни форми, които се разпадат, като излъчват радиация и се трансформират в различни елементи, докато станат стабилни. Периодът на радиоактивен разпад е известен като период на полуразпад на елемента, като времето, необходимо на една проба от елемента, да бъде намалена наполовина.
Общо взето елементите след урана, колкото по-далеч от него са в периодичната таблица - колкото по-голям е техният атомния номер - толкова по-малко време остават стабилни. Периодът на полуразпад на нестабилните елементи варира с близо 30 порядъка. За сравнение, диаметърът на Млечния път е с около 30 порядъка по-голям от ширината на ДНК спиралата.
Графиката по-долу, публикувана в Science News, показва времето, необходимо за изотопа с най-дълъг живот - форма с един и същ брой протони, но различен брой неутрони - на всеки от нестабилните елементи да се разпадне. (Тези периоди на полуразпад не са точни числа). Дори когато са нанесени на логаритмична скала, бисмутът, най-дълготрайният нестабилен елемент е изключен поради прекалено голямото разстояние на графиката.
Ще бъдат ли открити всички бъдещи елементи с по-кратък период на полуразпад? Учените не са толкова сигурни. Те очакват да достигнат до теоретичния „остров на стабилност“, където периодът на полуразпад ще доведе до забавяне на тенденцията. Тези елементи могат да продължат няколко секунди или един ден.
Никой не знае какви свойства ще имат и могат ли тези елементи да помогнат на учените да научат повече за това как един атом - и следователно, цялата материя - се задържа компактна. И затова учените продължават да търсят все по-тежки атоми, надявайки се да се приближат до легендарния бряг на острова.
Периодът на полуразпад на нестабилните елементи на периодичната таблица
Тази графика изобразява продължителността на живота или периода на полуразпад на нестабилните елементи на периодичната таблица (в синьо) в логаритмична скала. Включени са данни за най-дълготрайната форма на всеки елемент или за изотопа, както и познати сравнения (в зелено).
Кликнете за по-голямо изображение.
Още по темата

Физика
Митът за създаването на Периодичната таблица преди 150 години

Физика
Три причини, заради които периодичната таблица се нуждае от редизайн (видео)

Физика
Конкурс за есета на ученици и студенти на тема "Периодичната система на Д. И. Менделеев"

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Класациите показват, че NIH доминира в световните здравни изследвания
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл