Определянето на жребия с подхвърляне на монета не е съвсем честно

Ваня Милева Последна промяна на 13 октомври 2023 в 11:16 4854 0

Кредит Unsplash/CC0 Public Domain

Голям екип от изследователи, свързани с множество институции в цяла Европа, откри доказателства, подкрепящи работата на професора по статистика и математика от Станфордския университет Перси Диаконис (Persi Diaconis) през 2007 г., в която той предполага, че хвърлените монети е по-вероятно да паднат от същата страна, от която са започнали, а не от обратната страна.

Екипът провежда експерименти, предназначени да тестват произволността на хвърлянето на монети и публикува резултатите си на сървъра за препринти на arXiv.

В продължение на много години битува представата, че хвърлянето на монета (или жребий) е честен начин за избор между две опции – кой отбор да е първи, например кой печели равен резултат и пр.

През годините много хора са тествали произволността на хвърлянето на монети и повечето откриват, че е толкова честно, колкото се очаква – при условие че се използва неподправена монета.

Но Диаконис отбеляза, че такива тестове са тествали само вероятността честна монета, веднъж обърната, да има еднакъв шанс да се приземи на ези или тура.

Те не са тествали вероятността дали монетата ще падне със същата страна нагоре като тази, когато е била обърната.

Той предполага, че поради прецесията монета, обърната във въздуха, прекарва повече време там с първоначалната си страна нагоре, което прави по-вероятно да завърши по този начин. Той обаче казва, че разликата ще бъде малка - само 1%. В това ново усилие изследователският екип тества идеите на Диаконис.

Експериментът включва 48 души, които хвърлят монети, изсечени в 46 държави (за да се предотврати влиянието на дизайна) за общо 350 757 хвърляния на монети. Всеки път участниците отбелязват дали монетата е паднала със същата страна нагоре, както при хвърлянето. Изследователите откриват, че Диаконис е прав - има лек превес. Те откриват, че монетата пада със същата страна нагоре, както при хвърлянето й в 50,8% от случаите. Те също така откриват, че има лека разлика в процентите между различните индивиди, хвърлящи монети.

Екипът стига до заключението, че макар превесът, което са открили, да е слаб, би могло да има смисъл, ако се използват множество хвърляния на монети, за да се определи резултат – например хвърляне на монета 1000 пъти и залагане на $1 всеки път (с печалби от 0 или 2$ всеки рунд ) трябва да доведе до средна обща печалба от $19.

Справка: František Bartoš et al, Fair coins tend to land on the same side they started: Evidence from 350,757 Flips, arXiv (2023). DOI: 10.48550/arxiv.2310.04153

Източник: Flipped coins found not to be as fair as thought, Bob Yirka, Phys.org

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !