Инженери от Университета Дюк са създали "вечен лед" за първи път достигайки едновременното съществуване на течни и твърди фази на вещество на нанониво.
Резултатите са публикувани в Nature Materials.
В основата на материала е елементът галий - метал със сребристо-синкав цвят, който става мек при стайна температура. При нагряване до 30 градуса по Целзий галият става течен, а понижаването на температурата под нулата го прави твърд, но крехък. Галият широко се използва в микровълновата електроника, високоскоростни полупроводници, инфрачервени сензори.
В експеримента, учените поставят галиеви наночастици на повърхността на сапфир. Сапфирът е монокристал на алуминиев оксид с висока плътност и висока точка на топене и може да се използва като инфрачервен оптичен материал. При влагане на галиеви наночастици в сапфира се формира стабилно ядро с течен външен слой.
Според професор Джон Kok, водещ автор на изследването, това е първият случай на наблюдение на стабилно съвместно съществуване на твърда и течна фази на вещество на нанониво.
"Тази уникална комбинация от различни агрегатни състояния е прогнозирана теоретично и косвено е наблюдавана при някои материали в тесен температурен диапазон. Но нашите резултати са изненада, особено - стабилното съвместното съществуване в широк температурен диапазон," - заяви изследователят.
Диапазонът на температурите на новото съединения обхваща от -93 до 527 градуса по Целзий.
Новият материал ще намери приложение в нанотехнологиите. Би намерил и употреба в бита като неразтопяващ се лед.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари