Наскоро областната управителка на Перник Ирена Соколова сподели с ученици от Турнира на младите физици колко "изненадваща" може да е науката: "Слънцето би могло да е топло и да свети, дори да не е изградено освен от въглерод, навсякъде около ядрото да е заобиколено от банани, а налягането на тези банани ще даде силата на топлината".
Бурни ръкопляскания.
Деца, не вярвайте на областните управители!
Защо свети Слънцето?
Слънцето генерира около 400 милиарда милиарди мегавата мощност и го прави пет милиарда години. Какъв енергиен източник е способен на този вид енергия? Е, не е въглеродът или бананите.
Слънцето или която и да е звезда „свети“ или „топли“ поради процес на термоядрен синтез, при който по-лекиият елемент водород се превръща в по-тежкия елемент хелий. Когато това се случи, се създава огромно количество енергия.
Това не е химическа реакция, подобна на огъня на Земята, свързващ кислорода.
Тъй като Слънцето е толкова масивно, то има голяма гравитация и затова ядрото му е под огромни нива на налягане (не от банани) и топлина. Това налягане и топлина са толкова високи в ядрото на Слънцето (около 15 милиона градуса по Целзий), че протоните на водородните атоми, които до голяма степен съставляват Слънцето, се сблъскват един с друг с достатъчна скорост, че се „сливат“, за да създадат хелиеви ядра. Четири водородни ядра се сливат, за да произведат едно ядро на хелий, въпреки че всъщност процесът е по-сложен от три етапа (от водород до деутерий, от деутерий до хелий-3 и от хелий-3 до хелий).
Нетната маса на получените хелиеви ядра всъщност е малко по-малка от сумата на масата на съставляващите го водородни атоми, но това малко количество загубена маса се преобразува в огромно количество енергия по известната формула E = mc ² . За да си изградите представа за мащаба на този процес, всяка секунда, всеки ден, Слънцето преобразува около 700 милиона тона водород в около 695 милиона тона хелий. Липсващите 5 милиона тона се превръщат в енергия, еквивалентна на детонация на около 100 милиарда едномегатонни бомби. Представете си го в банани.

Нашето Слънце. ESA/Royal Observatory of Belgium.
Водородът е най-често срещаният елемент в Слънцето (и във вселената като цяло) и хелий е вторият най-често срещан. Една звезда ще прекара по-голямата част от живота си в т.нар. фаза "главна последователност", свързвайки водород в хелий, но при по-големите горещи звезди хелият, който се натрупва в ядрото, става все по-сгъстен и горещ, докато атомите на хелия започнат да се сливат, образувайки кислород и въглерод. Тоест, има и такива звезди, но нашата не е такава.
Какво общо имат тук бананите
Вероятно г-жа Соколова е дочула, че бананите също са радиоактивни. Този факт е толкова популярен, че съществува даже термин "бананов еквивалент", с който се измерва радиоактивността на други вещества. В бананите се съдържа калий-40.

Бананите произвеждат малки количества радиация, но все пак откриваема - достатъчно, за да се задейства гайгеров брояч. Преди да започнете да опаковате бананите в оловен ковчег обаче, трябва да сте наясно, че трябва да се ядат около 480 банана, за да станат опасни за здравето и няма човешки стомах, който да побере такова количество.
Растенията естествено съдържат радиоактивен въглерод-14 (14C), но в бананите, които съдържат 15 грама въглерод, това ще даде само около 3 до 5 бета лъча в секунда. Тъй като типичният банан съдържа около половин грам калий, той ще има радиоактивност от около 15 бекерела, което е пренебрежимо малко.
Бананите определено не "светят", а и колко банана са нужни да заместят Слънцето?




















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
14006
3
04.02 2019 в 19:52
8013
2
04.02 2019 в 17:34
8013
1
04.02 2019 в 17:32
Плътността на бананите е близка до средната плътност на Слънцето и при хипотетичната подмяна ядреният синтез ще продължи. Но важното не е да мисли дали бананите ще смачкат ядрото, а ние да я смачкаме нея!
Госпожа Ирена Соколова имаше предвид, че предвид мощността, която може да генерира една бананова батерия (около 1W) и заменим 2/3 от Слънцето (без ядрото) с бананови батерии, то ще се получи същата мощност. Нека направим сметките - масата на слънцето е 2*10^30kg, мощността на Слънцето е 4*10^26 W. Moщност на бананените батерии: 2*10^30*2/3=13333*10^26W>4*10^26W.
А относно това, че сбърка въглерод с водород - БУКВАЛНО ВСЕКИ го е правил, а тя после се поправи и извини.
Наука OFFNews, като физик, учител по физика, ръководител на отбор на този турнир и жител на Перник, апелирам тази статия да бъде свалена, защото предизвиква омраза и заплахи към човек, който не е виновен с нищо.
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи
Niko Kolev
"Ад" на Данте описва удар на астероид 500 години преди съвременната наука
dolivo
10-годишно момиче открива рядък мексикански аксолотъл. Какво знаем за тези животни