
Изследователи съобщават за първото експериментално наблюдение на напречния ефект на Томсън, ключов термоелектричен феномен, който е убягвал на учените, откакто е бил предсказан преди повече от 100 години.
Едно от най-изненадващото в откритието е възможността за превключване между нагряване и охлаждане чрез проста промяна на посоката на магнитното поле.
В продължение на повече от век термоелектрическите ефекти са в основата на начина, по който физиците разбират връзката между топлината и електричеството. Познанията за това как топлината и електричеството взаимодействат в материалите се коренят в ефектите на Зеебек, Пелтие и Томсън, всички те открити през 19 век.
Учените отдавна предполагат, че напречна версия на този ефект би трябвало да съществува, когато електрически ток, температурен градиент и магнитно поле се прилагат в ортогонални посоки в проводник.
Сега изследователски екип, ръководен от Ацуши Такахаги (Atsushi Takahagi) от Университета в Нагоя и Кен-ичи Учида (Ken-ichi Uchida) от Университета в Токио, демонстрира в нова статия на Nature Physics, че съществува и напречният ефект, един от термоелектричните ефекти от по-висок порядък.
Напречният ефект на Томсън се оказва изключително труден за експериментално наблюдение поради смущения от конкуриращи се топлинни ефекти, като ефектите на Пелтие и Етингсхаузен.
Изолиране на сигнала
За да преодолеят предизвикателството на изолирането на сигнала, изследователският екип предлага да се използват усъвършенствани техники за термоелектрично изобразяване, за да се наблюдава и характеризира феноменът. Методът им се основава на заключваща термография.
Те използват инфрачервена камера, за да наблюдават термичния отговор на образеца, докато прилагат периодичен електрически ток.
Чрез извличане на компонента на температурната модулация, който осцилира със същата честота като приложения ток, от направените термични изображения, успяват да изолират термоелектрическите сигнали от Джаулевото нагряване - процесът, при който преминаването на електрически ток през проводник произвежда топлина.
Повратният момент идва, когато разбират, че пространственото разпределение на напречния ефект на Томсън се различава от други конкуриращи се ефекти. Екипът извършва измервания при две условия, със и без температурен градиент. След това изваждат резултатите, за да изолират чистия напречен сигнал на Томсън.
Ефектът на Етингсхаузен е явлението на температурен градиент в проводник, през който протича електрически ток, когато е в магнитно поле. Ако токът тече по оста x и магнитното поле е насочено по y, тогава температурният градиент ще възникне по z.
Първото измерване с температурния градиент улавя напречния ефект на Томсън и ефектите на Етингсхаузен. Второто измерване без температурния градиент улавя само последния, като при изваждане се получава изолираният напречен ефект на Томсън.

Термоелектрични ефекти. Източник: Nature Physics (2025). DOI: 10.1038/s41567-025-02936-3
Избор на правилния материал
Изследователите избрали за своите експерименти сплав от бисмут и антимон (Bi88Sb12), материал, известен със силния си ефект на Нернст при стайна температура.
Когато температурен градиент и магнитно поле се прилагат ортогонално към даден материал, това води до създаването на електрическо поле, перпендикулярно и на двете. Това е известно като ефект на Нернст.
Ефектът на Етингсхаузен, споменат по-рано, е обратен. Когато електрически ток и магнитно поле се прилагат ортогонално, се създава температурен градиент, перпендикулярен и на двете.
Изследването разкрива, че величината на източника на топлина, отговорен за напречния ефект на Томсън, се определя както от температурната производна на коефициента на Нернст, така и от самия коефициент на Нернст, обясняват изследователите.
Сплавта Bi88Sb12 отдавна е известна като материал с голям коефициент на Нернст, което я прави особено обещаващ кандидат за проявяване на напречния ефект на Томсън.
Това представлява фундаментална разлика от конвенционалния ефект на Томсън, който зависи единствено от температурната производна на коефициента на Зеебек.
Превключване между топло и студено
Едно от най-изненадващите открития бе възможността за превключване между нагряване и охлаждане чрез проста промяна на посоката на магнитното поле. Ефектът показа сложно поведение, зависимо от полето, включително пълно обръщане на знака при определени интензитети на магнитното поле.
Изследователите откриват, че напречният коефициент на Томсън се състои от два конкуриращи се компонента: единият е свързан с температурната производна на коефициента на Нернст (обикновено причиняващ нагряване), а другият е свързан с величината на коефициента на Нернст (обикновено причиняващ охлаждане).
Конкуренцията между тези компоненти създава зависещото от полето обръщане на знака, наблюдавано в техните експерименти.
Техните числени симулации точно възпроизведоха експерименталните наблюдения, потвърждавайки теоретичното разбиране на феномена и валидирайки техниката им на измерване.
Потенциални приложения
Откритието отваря нови възможности за технологиите за управление на топлината, особено в приложения, изискващи прецизен, локализиран контрол на топлината.
Очаква се напречният ефект на Томсън да служи като принцип за подобряване на производителността на напречните термоелектрически охладителни устройства, съобщават изследователите.
Настоящата работа също така насочва към стратегии за разработване на по-ефективни материали. В изследваната сплав Bi88Sb12 двата компонента на напречния коефициент на Томсън частично се неутрализират взаимно, ограничавайки общата величина на ефекта.
Авторите се надяват да се намерят нови материали, в които тези два компонента са се подсилват взаимно, което би могло да доведе до откриването на високоефективни материали за напречния ефект на Томсън, представляващи важен път за бъдещи изследвания.
Справка: Atsushi Takahagi et al, Observation of the transverse Thomson effect, Nature Physics (2025). DOI: 10.1038/s41567-025-02936-3
Източник: Scientists achieve first experimental observation of the transverse Thomson effect, Tejasri Gururaj, Phys.org
Още по темата

Технологии
Нов ефективен начин за преобразуване на топлина в електричество

Космос
НАСА инвестира в нова концепция за ядрена ракета на бъдещето за космическите изследвания

Физика
На 18 декември 1856 година е роден физикът сър Джоузеф Джон Томсън

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Стъклените бутилки съдържат 5 до 50 пъти повече микропластмаси от пластмасовите бутилки
dolivo
Най-старите "човешки" фосили в Япония, се оказаха нечовешки, твърди ново проучване
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици