Международен екип от учени създаде детайлна карта на плътността на разпределение на неутралния атомен водород в нашата собствена галактика – Млечен път, използвайки 64-м CSIRO radio telescope в Австралия и 100-м Max-Plank Telescope в Германия.
Проучването е имало за цел да търси неутрален атомен водород, най-разпространеният елемент в космоса, в проучване, известно като HI4PI, съобщават от Sci-News.com.
Изследването е публикувано на 20 октомври 2016 година в престижното списание Astronomy and Astrophysics.
"Въпреки, че неутралният водород е сравнително лесно откриваем с модерните радиотелескопи с които разполагаме, картографирането на цялото небе е доста голямо постижение", казва съавторът на проучването д-р Юрген Керп (Juergen Kerp), астроном от университета в Бон.
"Радиошумът, причинен от мобилните ни телефони и радиостанции замърсява слабите емисии, идващи от звезди и галактики във Вселената. Така, че трябва да бъдат разработени сложни компютърни алгоритми, за да бъде премахната тази нежелана човешка намеса в данните“, допълва още той.
Картата HI4PI, съставена с помощта на данни от 100-м Макс-Планк радиотелескоп в Effelsberg, Германия и 64-м CSIRO радио телескоп в Parkes, Австралия. Интензитетът на изображението отразява общото съдържание на водород. Равнината на Млечния път минава хоризонтално през средата на изображението. Снимка: Benjamin Winkel/HI4PI Collaboration
Изследването изисква повече от един милион индивидуални наблюдения и около 10 милиарда отделни точки от данни. То подобрява информацията от предишното подобно изследване на водорода – Leiden-Argentine-Bonn Survey (LAB), като е два пъти по-добро откъм чувствителност и с четири пъти по-добра ъглова резолюция.
“Разполагайки с ясна картина на водорода в Млечния астрономите ше могат да изследват галактики даже на огромни космологични разстояния“ казва друг съавтор в изследването д-р Бенджамин Винкел (Benjamin Winkel) от Института по радиоастрономия към Макс Планк.
„Всички наблюдения, които получаваме от далечната Вселена трябва да преминат през водоророда в нашата галактика Млечен Път, като през облаците на нашето небе. Данните от HI4PI ни позволяват точно да коригираме всички тези водородни облаци и да „изчистим прозореца, през който наблюдаваме“.
HI4PI Animation from ICRAR on Vimeo.
„HI4PI“ представлява отправна точка за идните десетилетия“ добавя д-р Керп.
„Въпреки, че следващите нови инструменти като Square Kilometer Array (SKA) ще издигнат чувствителността и ъгловата резолюция до нови висоти HI4PI ще бъде основен източник за допълване на данни към тези на СКА.“
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари