Международен екип от учени е открил галактически ускорител на частици, който изпуска в пространство космически лъчи с безпрецедентна енергия - около 100 пъти по-мощен от Големия адронен колайдер в ЦЕРН.
Учените подозират, че е виновна черната дупка в центъра на нашата галактика.
Изследователите, обединени в колаборацията HESS, са публикували своето откритие в сряда в Nature.
Повече от тридесет години, колаборация от 42 института от 12 страни (Германия, Франция, Великобритания, Намибия, Южна Африка, Ирландия, Армения, Полша, Австралия, Австрия, Швеция и Холандия) са работили по съставянето на карта на гама-лъченията, идващи от центъра на нашата галактика. Сега изследователите са идентифицирали за първи път точния източник на тези космически лъчи - свръхмасивната черна дупка в центъра на галактиката.
За учените е загадка на повече от век - от къде идват високоенергийните частици, падащи в атмосферата на Земята. За повечето от тези частици да се проследи източника е наистина невъзможно. Частиците, които са електрически заредени, като протони, електрони и атомни ядра, се отклоняват от магнитните полета, с които се сблъскват по космическия си път.
За щастие има гама-лъчи. Те пътуват по права линия и не се интересуват от магнитните полета по пътя си. По този начин учените са успели да проследят гама-лъчението до източника му след интензивни изследвания.
Изследователите от колаборацията "Високоенергийна стереоскопична система" (High Energy Stereoscopic System - H.E.S.S. Collaboration), използват група свързани телескопи в Намибия. Преди десет години изследователите установили, че трябва да има някъде около центъра на Млечния път един или повече източници на гама-лъчи, но какви и къде точно е трудно да се каже. Потенциални причини може да са останки от супернови, клъстери от масивни звезди и черната дупка в центъра на Млечния път.
След упорити измервания, учените са успели да определят, че източникът е черната дупка в центъра на Млечния път. Галактическият ускорител е около 100 пъти по-мощен от Големият адронен колайдер в ЦЕРН, който има енергия "само" има 13 тераелектронволта. Тази черна дупка е първият източник на петаелектронволтово излъчване, откриван някога.
Още по темата
Космос
Скоростта на въртене на свръхмасивна черна дупка се съгласува с Общата теория на относителността
Животът
Извънземен разум трябва да се търси в центъра на нашата галактика
Космос
Черна дупка изхвърля частици на разстояние три галактики















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
19.03 2016 в 06:19
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи