Ярката комета C/2023 A3 трябва да се появи в небето през следващите седмици

Ваня Милева Последна промяна на 02 септември 2024 в 00:00 11085 0

Кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS)

Кредит Wikimedia Commons/Cpayoub/CC0

Кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS), наблюдавана в съзвездието Дева на 11 май 2024 г.

Кометата A3 може да се превърне в една от забележителните комети или дори да достигне яркост, която да я направи видима с просто око. Дали това ще се случи, ще разберем през есента на 2024 г.

Всички наблюдатели на комети възлагат големи надежди на кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) през следващите седмици.

Кратки факти за кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)

Кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) е забелязана през февруари 2023 г. по време на проучване на небето, извършено от ATLAS – Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (Система за последно предупреждение за удар на Земята с астероид – с помощта на рефлекторния телескоп 0,5-mf/2 Schmidt, работещ в обсерваторията Съдърланд в Южна Африка.

Изображения на кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS), получени на 24 февруари 2023 г. от астроном аматьор Филип Романов (Filipp Romanov) с помощта на дистанционния телескоп iTelescope.net. Кредит: @romanov_filipp/Wikimedia Commons

По това време обектът е невдъхновяващо петънце ​​от 18-та величина на снимката и получава също толкова невдъхновяващото име "A10SVYR".

Когато орбитата му е изчислена, става ясно, че вече е бил забелязван от обсерваторията Purple Mountain в Китай на 9 януари 2023 г., когато е с магнитуд 18,7.

Последващи наблюдения разкриват, че A10SVYR има къса опашка, така че е определен като комета и след отдавна установената конвенция за именуване й е дадено име в чест на двамата си откриватели: C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS).

Сега кометите временно се обозначават с буква - префикс, за да се посочи естеството на кометата. след това годината на тяхното откриване, последвана от буква, указваща поредната половинка от месеца от откриването, и число, указващо реда на откриването им. На кометите рутинно се присвоява стандартно име, което почти винаги е името или имената на техните откриватели.

В името C/2023 A3:

"C" показва, че е непериодична комета, 2023 е годината на откриването ѝ, "А" означава, че е открита в първата половина на януари (9 януари) и е "3"-та комета, открита в този месец.

Защо тази комета предизвика толкова много вълнение, след като комети се откриват всеки ден?

Анализът на изчисленията показва, че орбитата на кометата A3 ще я доближи достатъчно близо както до Слънцето, така и до Земята през септември/октомври 2024 г.

Тя има потенциала – ако всичко се окаже правилно – да бъде ярка комета, видима с просто око.

За съжаление, небесният спектакъл не е гарантиран абсолютно и не може да се предвиди визуалния външен вид на кометата в есенното небе на 2024 г., докато не се натрупат по-подробни и точни наблюдения от опитни астрономи.

И това се случва през последните няколко месеца.

Звездна величина/магнитуд

Смята се, че обектите с магнитуд 10 вече може да се виждат с бинокъл. Магнитудът (звездната величина) е мярка за яркостта на звездите или на други небесни обекти. На скалата на звездните величини, по-малките стойности съответстват на по-голяма яркост и обратно. Скалата на звездните величини е логаритмична. Ярките звезди условно се наричат звезди от 1-ва звездна величина. За пример магнитудът на Слънцето е -26,73, а на най-слабата наблюдаема звезда е 23,5. Сириус е със звездна величина -1.3

Последни новини

Кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) всъщност не е изчезнала и противно на последните доклади, които сочат, че е обречена, тя не е показала никакви признаци на разпадане, но към началото на септември 2024 г. е толкова близо до Слънцето в небето, че е изключително трудно да се види.

Наблюдателите на комети няма да я видят отново добре от средата до края на септември, когато ще бъде видима от Южното полукълбо, освен ако не претърпи някакъв вид разпадане преди това, но това изглежда все по-малко вероятно.

Обнадеждаващо, скорошни доклади сочат, че яркостта на A3, която бе потъмняла притеснително за известно време, е достигнала много здравословен магнитуд 7, а изображенията, направени под тъмното африканско небе в началото на месеца, показват, че има едновременно дълъг, тесен, син газ и по-широка, по-жълто оцветена прахова опашка.

Но трябва да изчакаме и да видим какво ще се случи. Има основно три бъдещи сценария.

Най-добрият сценарий е, че кометата C/2023 A3 да  продължава да свети и да се развива, приближавайки се към Слънцето.

Ако направи това, може да ѝ порасне прилична опашка, достатъчно дълга, за да се издигне над източния хоризонт преди изгрев слънце в края на септември.

След това, ако оцелее след бързия завой около нашата звезда, тя може да се превърне в ярка комета, видима с невъоръжено око, във вечерното небе от началото на октомври, носеща 20-градусова дълга опашка и може би и шиповидна антиопашка.

Феноменът, известен като "разсейване напред", може да подобри нейната яркост до точката, в която в най-добрия случай да блести в първа величина, което да я направи очевидна и лесна за намиране в небето дори за неастрономи.

Диаграма, показваща орбиталния път на кометата C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Кредит: skyatnightmagazine

Въпреки това, в най-лошия сценарий, кометата A3 може да се разпадне, докато заобикаля Слънцето, оставяйки само облак прах зад себе си и да ни заблуди гледката на много привлекателна комета в небето.

Сега това изглежда много по-малко вероятно, но не би трябвало да се отхвърли напълно тази възможност.

В средата на тези два сценария, кометата A3 не се се проявява с нищо специално или неочаквано.

Тя преживява преминаването си около Слънцето непокътната, но след това, вместо да развие дълга опашка зад себе си и да изсветли до първа величина, да покаже къса опашка и да достигне само 3-та или дори 4-та величина.

Това, последното, прогнозират много кометни експерти и ветерани наблюдатели от самото начало.

При този сценарий A3 все пак ще е достатъчно ярка, за да се вижда, и определено ще зарадва астрономи аматьори, използващи бинокли, телескопи и камери, но, както повечето комети, няма да е видима за неастрономи.

Каквото и да се случи, едно нещо е сигурно – кометата A3 е много малко вероятно да стане "Кометата на века".

Остава повече от месец, докато кометата се покаже в най-добрата си форма, но едва ли ще "освети небето!" и "заслепи звездобройците!".

Ако стане достатъчно ярка, за да се вижда лесно с невъоръжено око през октомври, това ще бъде прекрасно.

Но дори и да е твърде слаба, за да се вижда добре без бинокъл, тя пак ще е очарователен посетител на нашето нощно небе.

Така че сега чакаме. Нищо не можем да направим.

C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) на 10 юни 2024 г., както се вижда от 8-инчов телескоп с рефлектор f/4. 59 кадъра от 30 секунди. Кредит: Wikimedia Commons 

Какво знаем за C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)

Първоначалните данни изглежда предполагат, че кометата C/2023 A3 извършва една обиколка на всеки 80 000 години.

До края на септември 2024 г. тя ще бъде сутрешен обект, може би светещ толкова ярко, колкото mag. +0,6, но изгрява малко преди Слънцето.

Кометата C/2023 A3 ще достигне перихелий - най-близката точка до Слънцето в своята орбита - на 28 септември 2024 г.

Най-добрият изглед към A3 ще бъде, когато се издигне към вечерното небе около 10 октомври.

Дотогава ще е избледняла леко, но се прогнозира, че все още ще бъде ярка, с магнитут. +0.8, ниско на запад след залез слънце.

Надяваме се дотогава да ѝ е пораснала опашка, но не можем да разчитаме на това.

До средата на октомври кометата все още ще бъде обект от първа величина, залязващ почти три часа след Слънцето.

Може да е достатъчно ярък, за да бъде видим през бинокъл или дори с просто око в края на септември 2024 г., когато ще бъде обект преди зазоряване, много ниско на изток преди изгрев слънце.

Ще има ли опашка тогава. Не се знае. Всичко зависи от това колко стара и колко активна е кометата, а експертите все още изясняват всичко това.

Ще изгубим кометата от поглед в началото на октомври 2024 г., когато тя премине близо до Слънцето, както се вижда от Земята.

Ако кометата оцелее след преминаването си около Слънцето, основният северен период на наблюдение ще започне след 11 или 12 октомври 2024 г.

След това кометата се придвижва нагоре към вечерното небе, видимо след изгрев слънце, малко по-високо и по-лесно за виждане всяка вечер.

Колко ярка ще стане C/2023 A3?

Колко ярка ще бъде кометата в средата на октомври 2024 г.?

Някои експерти предполагат, че може да достигне първа или дори нулева величина, което я прави видима с просто око.

Звездна величина/магнитуд

Смята се, че обектите с магнитуд 10 вече може да се виждат с бинокъл. Магнитудът (звездната величина) е мярка за яркостта на звездите или на други небесни обекти. На скалата на звездните величини, по-малките стойности съответстват на по-голяма яркост и обратно. Скалата на звездните величини е логаритмична. Ярките звезди условно се наричат звезди от 1-ва звездна величина. За пример магнитудът на Слънцето е -26,73, а на най-слабата наблюдаема звезда е 23,5. Сириус е със звездна величина -1.3

Кометите са трудни за предсказване и имат навика да не отговарят на очакванията.

Кометата е много, много далеч и все още не прави нищо особено.

Източник: Comet C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) is due to reappear in our skies over the coming weeks, Sky at Night magazine

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !