Астрофизици откриват, че Слънцето излъчва гама лъчи с енергия, по-висока от измерваната досега.
Това обобщи колектив учени, ръководен от High-Altitude Water Cherenkov (HAWC) Observatory или "Височинна водна обсерватория Черенков" - обсерватория за гама и космически лъчи, разположена на склоновете на вулкана Сиера Негра в мексиканския щат Пуебла на надморска височина от 4100 метра.
High-Altitude Water Cherenkov (HAWC) Observatory или "Височинна водна обсерватория Черенков" - обсерватория за гама и космически лъчи, разположена на фланговете на вулкана Сиера Негра в мексиканския щат Пуебла на надморска височина от 4100 метра. Кредит: Wikimedia Commons
Изследването показва, че има излишък на гама лъчи на Слънцето в TeV (тераелектронволта) енергиите. Това откритие има значение за нашето разбиране както за звездните атмосфери, така и за физиката на астрочастиците.
Как изглежда излишъкът от слънчеви гама лъчи за колаборацията High-Altitude Water Cherenkov Observatory. Кредит: HAWC Collaboration
Слънчевите гама лъчи се произвеждат, когато частици с висока енергия, наречени космически лъчи, се насочват към повърхността на Слънцето, но се обръщат от слънчевото магнитно поле. След като тези частици се отдалечат от повърхността на Слънцето, те взаимодействат с газа в слънчевата атмосфера, за да създадат гама лъчи. Моделите предвиждат броя на излъчените фотони с дадена енергия, като приемат определени свойства на космическите лъчи, магнитното поле на Слънцето и слънчевата атмосфера.
Колаборацията HAWC представя първото откритие на TeV гама лъчи от Слънцето, откритие, базирано на данни от повече от шест години. Потокът е много по-висок от прогнозирания, което показва, че взаимодействията между космическите лъчи и слънчевата атмосфера са забележително ефективни при производството на гама лъчи. Освен това, потокът TeV-гама-лъчи варира обратно пропорционално на нивото на слънчевата активност, което предполага, че магнитното поле на Слънцето влияе на потока - резултат, който ще бъде полезен за моделиране.
Изследователите казват, че тяхната работа изисква да се преработи теоретичната рамка, която може да обясни излишъка от слънчеви гама лъчи както при GeV, така и при TeV енергии.
Справка: A. Albert et al. (HAWC Collaboration), “Discovery of gamma rays from the quiescent Sun with HAWC,” Phys. Rev. Lett. 131, 051201 (2023).
Източник: Record-Breaking Detection of Solar Photons, Physics 16, s107
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари