Китай изстреля успешно своята мисия Chang’e-5, чиято цел е да донесе проби от лунната повърхност.
Ракетата Long March-5 излетя от космическата площадка Уънчан в китайската провинция Хаинан в 22:31 CET.
Това е исторически момент, тъй като последната успешна мисия за събиране на проби от Луната е през 1976 г., когато съветската Луна 24 донася 170 г. лунна почва на Земята.
Liftoff! Chang'e-5 heads to space atop the fifth Long March 5 heavy-lift rocket pic.twitter.com/y7knc82v0T
— Andrew Jones (@AJ_FI) November 23, 2020
Отделянето на бустерите се случва около пет минути след излитането, а първата фаза на разделянето три минути по-късно.
Мисията Chang’e-5 е насочен към Западния край на близката страна на Луната, където заобикалящите естествени формации са значително по-млади от онези, от които астронавтите на Аполо събират през 1960-те и 1970-те години.
Изстрелването идва и след успеха на предишната мисия Chang’e-4, която стана първият космически апарат, достигнал далечната страна на Луната през януари 2019 г.
Chang’e-5 ще прекара по-малко от две земни седмици на Луната, което представява светлата част на едва един ден на Луната.
Апаратът ще опита да вземе около 2 килограма проби от скали, преди да се върне с тях на Земята в средата на декември.
Източник: Futurism - CHINA SUCCESSFULLY LAUNCHES LUNAR SAMPLE RETURN MISSION
Още по темата
Космос
Аполо 11 потегли към Луната преди 53 години. История на мисията Аполо
Космос
Разкрита е тайната на странното гелообразно вещество на Луната
Космос
Китай изпробва космически кораб, който може да лети до Луната и отвъд нея (видео)
















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"