За първи път от повече от четири десетилетия човечеството достави лунна почва на Земята.
Капсула, заредена с лунна почва и чакъл, кацна в автономен регион Вътрешна Монголия, Северна Китай, на 16 декември 19:59 българско време, приключвайки историческата мисия на Китай „Чанг'Ъ-5“.
Последната такава лунна доставка бе от мисията "Луна 24" на Съветския съюз, която върна около 170 грама материал през 1976 г. Доставката на „Чанг'Ъ-5“ трябва да бъде много по-голяма - около 2 килограма, ако всичко е минало по план на лунната повърхност.
Модул за повторно влизане на лунната сонда Chang'e-5 на мястото за кацане в Siziwang Banner, автономен регион Вътрешна Монголия в Северна Китай в четвъртък рано сутринта. Кредит:China Lunar Exploration Project
Четиримодулната мисия „Чанг'Ъ-5“ - първата по рода си на Китай за връщане на проби - стартира на 23 ноември и пристигна в лунната орбита пет дни по-късно. Два от четирите модула, кацащ и излитащ модул, се спуснаха близо до Монс Рюмкер, вулканична планина в огромния лунен регион Oceanus Procellarum ("Океан на бурите"), на 1 декември.
Лунният модул е оборудван с камери, проникващ в земята радар и образен спектрометър, за да изследва заобикалящата го среда. Но основната работа на спускаемия апарат бе да събере проби, което той прави през следващите два дни от повърхността и от 2 метра под повърхността.
На 3 декември този лунен материал стартира на борда на излитащия модул, който се скачи с другите два модула „Чанг'Ъ-5“ - орбитална и връщащата се капсула - в лунната орбита на 5 декември. Излитащият модул на станцията бе разбит по повърхността на спътника. Това е планирано действие, целта му е да се избегне появата на отломки в орбитата на Луната.
Екипът на „Чанг'Ъ-5“ изведе от орбита апарата и на 12 декември орбитална и връщащата се капсула потегли обратно към Земята, която завърши с кацането на капсулата във Вътрешна Монголия .
„Чанг'Ъ-5“ бе последната мисия в програмата Chang'e за роботизирано изследване на луната, която е кръстена на лунна богиня в китайската митология.
С очевидния успех на „Чанг'Ъ-5“ - екипите на мисията все пак трябва да инспектират и оценят върнатата проба - Китай се превръща в третата държава, която донесе лунен материал на Земята. Другите две са Съветският съюз и Съединените щати, които донесоха около 382 кг лунни скали и почва по време на шестте мисии Аполо между 1969 и 1972 г.
Пробите от „Чанг'Ъ-5“ трябва да осигурят нов поглед към лунната история и еволюция, казват учените, като се има предвид, че се смята, че скалите в региона Монс Рюмкер са се образували само преди 1,2 милиарда години, а всички вулканични скали, събрани от Аполо, са на възраст над 3 милиарда години.
Така пробите на „Чанг'Ъ-5“ ще запълнят важна празнина
Източник: China's Chang'e 5 capsule lands on Earth with the 1st new moon samples in 44 years, .space.com
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари