Марсоход откри камък, различен от всичко, срещано преди това на Марс

Камъкът е наречен "Замъка на Фрея"

Ваня Милева Последна промяна на 25 септември 2024 в 00:00 34641 0

черно-бял камък

Кредит NASA/JPL-Caltech/ASU

Странният черно-бял камък, наречен "Замъкът на Фрея" на повърхността на Марс.

Марсоходът Perseverance на НАСА направи поразително откритие на марсианската повърхност - черно-бял камък, наречен "Замъкът на Фрея", който е различен от всичко, виждано досега на Червената планета.

Тази уникална находка е нов елемент от загадката на геоложката история на Марс.

"Учените от екипа и интернет бяха изумени, когато Perseverance забеляза черно-бял камък на райета, различен от всички, виждани на Марс преди“, пише Атанасиос Клидарас (Athanasios Klidaras), член на екипа на Perseverance и докторант в университета Пардю, в актуализация, публикувана от НАСА.

Камъкът с размери около 20 сантиметра в диаметър е забелязан на 13 септември 2024 г. по време на текущата мисия на марсохода в кратера Йезеро. Докато Марс е известен с характерния си червен оттенък, това ново скално откритие, наречено "Замъкът на Фрея", се откроява с черно-бялото си оцветяване и шарки, наподобяващи камуфлажа "тигрови ивици", който носят някои военни.

Замъкът на ФреяЗамъкът на Фрея е връх с височина 2221 метра, разположен в Големия каньон в Северна Аризона, САЩ. Кръстен е на Фрея, скандинавската богиня на любовта, красотата, плодородието, секса, войната, златото и магията. Това име е в съответствие с практиката да се именуват географските характеристики в Големия каньон на митологични божества.

Уникалният камък е открит за първи път с помощта на камерата Left Mastcam-Z на Perseverance, докато марсоходът пресича скалистия терен на кратера Йезеро. Системата Mastcam-Z на Perseverance е двойка високотехнологични камери, монтирани на мачтата на марсохода, използвани за заснемане на детайлни изображения на марсианската повърхност.

По време на мисията си Perseverance откри широка гама от марсиански скални образувания. Въпреки това, според научния екип на НАСА, "Замъкът Фрея" се откроява като напълно уникален, различен от всичко, срещано преди това на Червената планета.

Откриването на тази шарена скала повдига много интригуващи въпроси. Раираните скали като "замъка на Фрея", често се образуват на Земята чрез комбинация от геоложки процеси, включително метаморфни и магматични. Тези шарки могат да се появят, когато контрастиращи минерали, като светъл кварц и тъмен базалт, се наслояват заедно с течение на времето.

Метаморфните процеси, включващи екстремна топлина и налягане, могат да накарат съществуващите скални слоеве да кристализират отново и да се пренаредят в редуващи се ивици от светли и тъмни минерали.

Друга възможност са магматични процеси, при които различни вулканични материали се охлаждат и втвърдяват на слоеве, създавайки отличителни ивици. Този тип формации са често срещани в планинските вериги, като Алпите, където тектоничната активност е изтласкала тези ивични скали на повърхността.

Така може да се е образувал и "замъкът Фрея", наблюдаван на Марс, въпреки че е необходим допълнителен анализ, за ​​да се определи точният му произход.

Учените от НАСА предполагат, че тъй като "замъкът Фрея" е отделен камък и се различава от всичко в околността, вероятно не е възникнал на сегашното си местоположение, а вероятно се е търкулнал надолу от по-високите възвишения.

Замъкът на ФреяМарсоходът Perseverance на НАСА засне това изображение на черно-бяла ивица скала с помощта на своята камера Left Mastcam-Z. Mastcam-Z е двойка камери, разположени високо на мачтата на марсохода. Това изображение е получено на 13 септември 2024 г. (Sol 1268) в местното средно слънчево време от 12:40:29. Кредит: NASA/JPL-Caltech/ASU.

Не зя първи път Perseverance открива интересни камъни по време на изследването си на Марс. По-рано през 2024 г. марсоходът откри парче скала с необичайни "леопардови петна" в кратера Йезеро. Тези характеристики предизвикаха подобно вълнение поради потенциалната им връзка с древните марсиански химически процеси. Учените предполагат, че тези петна може да са доказателство за минали реакции, които може да са поддържали живота на микробите преди милиарди години.

През 2021 г. първоначалните анализи на скални проби, събрани от кратера Йезеро от марсохода Perseverance, показаха, че марсианската повърхност може да е задържала вода в продължение на стотици, вероятно дори хиляди години, по-дълго. Това откритие предполага, че водното минало на Марс се простира далеч отвъд по-ранните прогнози, предлагайки ценни нови прозрения за потенциала на планетата за обитаемост.

Подобно на скалата с леопардови петна, находката "замъкът на Фрея" подхранва продължаващото търсене на доказателства за обитаемостта на Марс в миналото. Въпреки че основната мисия на Perseverance е да търси признаци на древен микробен живот, той също се стреми да разбере геологията на планетата. Всяко ново откритие помага на учените да сглобят сложната история на Марс, камък по камък.

Учените са оптимисти, че докато Perseverance продължава да се изкачва нагоре по кратера Йезеро, ще намери непокътнат скален източник на този тип скали, което би позволило на учените да проведат по-задълбочени изследвания на геоложката еволюция на Марс.

""Замъкът Фрея" е само най-новият в поредица от интригуващи камъни, открити наскоро, откакто марсоходът е пристигнал в близост до ръба на кратера", отбелязва Клидарас. "Възможно ли е това да са първите ни погледи към древни скали, издигнати от дълбочините при удара, образувал Йезеро, сега изложени на ръба на кратера? Само времето ще покаже…"

Източник: NASA’s Perseverance Rover Makes Unprecedented Discovery of Bizarre ‘Freya Castle’ Rock on Mars, The Debrief

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !