Марсоход засне как прашни дяволи се "изяждат" един друг (видео)

Прашните дяволи не само вдигат прах на Марс - те разкриват нови тайни за атмосферата на планетата

Ваня Милева Последна промяна на 11 април 2025 в 00:00 1252 0

Прашните дяволи не само вдигат прах на Марс - те разкриват нови тайни за атмосферата на планетата

Кредит Surviving Mars Wiki

Прашните дяволи не само вдигат прах на Марс - те разкриват нови тайни за атмосферата на планетата

В неотдавнашно видео марсоходът на НАСА Perseverance записва рядка и зрелищна сцена на Червената планета: голям прашен дявол, който поглъща малък.

Видеото е записано, докато Perseverance се движи по западния ръб на кратера Йезеро, по-точно в района, известен като Witch Hazel Hill.

Навигационната камера на марсохода направи поредица от снимки от разстояние около 1 километър и създаде кратко видео, като сглоби изображенията. Кадрите показват среща на няколко прашни дявола.

Един от тях, с диаметър приблизително 65 метра, преобръща друг, по-малък, който е широк само 5 метра. На заден план два други дявола се вихрят през марсианския пейзаж.

Тези вихрещи се миниторнада са не само удивителни, но и от решаващо значение за изясняване на поведението на марсианското време.

Изследователи от Лабораторията за реактивно движение (JPL) на НАСА в Южна Калифорния и Института за космически науки в Колорадо са в основата на тази продължаваща кампания за наблюдение.

Дяволски мини-вихрушки на Марс

"Конвективните вихри - наречени още прашни дяволи - могат да бъдат доста дяволски. Тези мини-вихрушки бродят по повърхността на Марс, вдигайки прах по време на своето движение и понижавайки видимостта в непосредствената си близост", разказва Марк Лемън (Mark Lemmon), учен от програма Perseverance.

"Ако два прахови дявола се срещнат един с друг, те могат или да се заличат, или да се слеят, като по-силният погълне по-слабия."

Докато изследва ръба на кратера Йезеро на Марс, марсоходът на НАСА Perseverance засне нови изображения на множество прашни дяволи през януари 2025 г. Тези завладяващи явления са документирани в продължение на десетилетия от роботизираните изследователи на Червената планета на агенцията.  Кредит: NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/CNRS/INTA-CSIC/Space Science Institute/ISAE-Supaero/University of Arizona

Последното видео е част от експеримент за заснемане, предназначен за изучаване на атмосферните условия.

Макар и непредсказуеми, прашните дяволи са често срещана гледка на Марс, особено около кратера Йезеро. Те спомагат за формирането на марсианското време и са ключов фактор за разпределянето на праха по планетата.

Как се образуват прашните дяволи

Прашните дяволи се появяват, когато топлият въздух близо до повърхността се издига през по-хладния въздух над нея. Когато топлият въздух се издига, на негово място нахлува по-студен въздух.

Това хоризонтално движение на въздуха започва да се завърта, а щом движението премине във вертикално, колоната се ускорява - подобно на фигурист, който се върти по-бързо, когато ръцете му са прибрани. Във въртящия се въздух се вдига прах и се появява прашен дявол.

"Прашните дяволи играят важна роля в марсианските метеорологични модели", коментира Кейти Стак Морган (Katie Stack Morgan), научен сътрудник на проекта за марсохода Perseverance.

"Изследването на прашните дяволи е важно, защото тези явления показват атмосферните условия, като например преобладаващите посоки и скорост на вятъра, и са отговорни за около половината прах в марсианската атмосфера."

История на наблюденията на марсиански прашни дяволи

Perseverance не е незапознат с тези вихри. От кацането си през 2021 г. марсоходът е уловил няколко от тях с камера, включително една особено впечатляваща сцена на 27 септември 2021 г.

В този ден група прашни дяволи танцуват по дъното на кратера, а микрофонът на SuperCam на Perseverance дори улавя зловещия звук на един от тях.

Мисиите на Марс отдавна са очаровани от тези метеорологични явления.

Орбиталните апарати Viking на НАСА са първите, които заснемат прашните дяволи от космоса през 70-те години на миналия век. През 90-те години на миналия век мисията Pathfinder стана първата, която записа такива от повърхността.

По-късно марсоходите Spirit и Opportunity заснеха няколко прашни спирали, а марсоходът Curiosity продължава да ги наблюдава, докато изследва планината Шарп в кратера Гейл.

Времето е всичко

Записването на едно от тези събития на филм изисква изчакване - и малко късмет. Учените не могат да предвидят къде или кога ще се образуват прашните спирали. Затова Perseverance често патрулира на хоризонта с надеждата да ги зърне.

Тъй като екипът събира повече данни с течение на времето, те започват да виждат закономерности в поведението на прашните дяволи, като например час на деня или посока на движение, които помагат да се предвиди къде и кога е най-добре да се заснемат такива изображения.

"Ако ви е жал за малкото дяволче в последното ни видео, може да ви успокои фактът, че по-едрият злосторник най-вероятно е намерил своя край няколко минути по-късно", коментира Лемън. "Прашните дяволи на Марс издържат само около 10 минути."

Макар и краткотрайни, тези прашни вихри се оказват с голяма научна стойност. Всяко наблюдение помага на изследователите да си съставят по-добра представа за динамичната атмосфера на Марс и за ролята, която прахът играе във формирането на климата на планетата.

Източник: Right place, right time: Mars rover captures dust devils 'eating' each other, Eric Ralls, Earth.com

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини