Метеорите "мечета" 2024: Как и кога да наблюдаваме последното небесно шоу за годината

Ваня Милева Последна промяна на 20 декември 2024 в 10:27 1050 0

метеорен поток

Кредит Freepik

Малко преди Коледа жителите на Северното полукълбо ще могат да видят втория метеорен поток за зимата - Урсидите. Тази година пикът му ще бъде в петък, 22 декември.

С наближаването на края на 2024 г. настъпва и последният космически спектакъл за наблюдателите на небето за тази година: метеорният поток Урсиди. Името им означава "децата на мечката", защото те сякаш идват от съзвездието Малка мечка.

Урсидите ще бъдат най-активни между 21 и 22 декември, като пикът им ще бъде на 22-ри. Това ги прави идеален фокус за нощно наблюдение на зимното слънцестоене в Северното полукълбо. Очаква се потокът да произвежда до около десет метеора на час, които ще бъдат видими на повечето тъмни места.

Предстоящата поява на Урсидите технически няма да достигне своя пик точно по време на слънцестоенето, те ще бъдат видими около това време.

Потокът е сравнително слаб, като само около 5-10 на час ще са видими от местата с тъмно небе, но все пак, от време на време са докладвани изблици на около 25 метеора на час.

Преминаваме през отломки от комета

Метеорните потоци се появяват, когато Земята преминава през отломки, оставени от комета или астероид. Приблизително 30 метеорни потока се случват годишно и са видими за наблюдателите на Земята. Няколко от тези потоци съществуват от повече от 100 години.

Кометите оставят след себе си прашни опашки, а Земята, движейки се по своята орбита, пресича този широк милиони километри участък от кометните опашки и частици от тях може да паднат в земната атмосфера, привлечени от  гравитацията на Земята. Това води до метеорните потоци, които наблюдаваме през годината.

Тъй като метеорните потоци са резултат от преминаването на Земята през кометните опашки, трябва да вземем предвид, че кометите са били създадени при формирането на нашата Слънчева система. Така че те ни дават представа за ранната Слънчева система, а изследвайки кометните опашки, научаваме как са се образували кометите и с какъв материал е разполагала Слънчевата система, за да създаде планетите преди 4,6 милиарда години. Така че кометите са много стари, а също и техните частици, които създават космическото шоу на метеорите.

Тази орбитална карта показва движението на кометата 8P/Tuttle през слънчевата система. Кредит: NASA/JPL

Урсидите са причинени от частиците от лед и прах, оставени от кометата 8P/Tuttle, докато преминава през слънчевата система по време на пътуването си около слънцето на всеки 13,5 години.

Астрономите вземат имената на метеорните потоци от съзвездията, в които се намира техният радиант - позицията на небесния свод, от която сякаш падат метеорите. Например Персеидите се свързват със съзвездието Персей, а метеорният поток Урсиди идва от съзвездието Малка мечка (Ursa Minor).

Къде да гледаме и как да се подготвим

Предстоящото шоу на Урсидите ще бъде видимо за повечето зрители в Северното полукълбо. Докато наблюдавате потока, бъдете готови да уловите няколко ярки огнени топки в небето, които може да се видят в лунни нощи. За най-добра гледка на метеорния поток Урсиди излезте навън около полунощ, когато луната все още е ниско в небето. Метеорните потоци са най-приятни, когато се наблюдават с невъоръжено око.

Най-добрата подготовка за тези Урсиди са дебели дрехи и топла напиткае одеяло, защото ще бъде студено и ще ги видите най-добре след полунощ.

Метеорният поток Урсиди се излъчва сякаш от съзвездието Малка мечка, Ursa Minor. Схемата е на Chelynne Campion/ EarthSky, преведена от нас.

Потърсете Полярната звезда, като намерите Голямата мечка и прокарате права линия през двете звезди, които оформят края на "черпака" на Голяма мечка, която ви отвежда до Полярната звезда.

Полярната звезда всъщност е жълт свръхгигант и е от класа на променливите цефеиди, измерването на които дава скоростта на разширяване на Вселената. Следващата по яркост, в другия край на съзвездието, е звездата Кохаб, която е оранжев гигант. Някога, приблизително от 2000 г. пр.н.е. до 500 г. тя е била най-близко до посоката север и е служила за полярна звезда.

Изненадващо, че макар Полярната звезда да не е много ярка, тя се вижда от повечето сравнително тъмни места и дори при условия на светлинно замърсяване.

Може да не успеете да видите Кохаб в Малката мечка, но просто погледнете на север. Метеорите ще свършат останалото!

Източник: Ursid Meteor Shower 2024: How and When to Witness the Year’s Final Cosmic Spectacle, The Debrief

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !