Междузвездната комета 3I/ATLAS: Тя може да е двойно по-стара от Земята

Нови снимки и данни за произхода на третия междузвезден посетител

Ваня Милева Последна промяна на 18 юли 2025 в 00:00 130 0

Това изображение от многообективния спектрограф (GMOS-N) на телескопа Gemini North показва междузвездната комета 3I/ATLAS.

Кредит Gemini / NOIRLab / NSF / AURA / K. Meech, IfA & U. Hawaii / Jen Miller & Mahdi Zamani, NOIRLab

Това изображение от многообективния спектрограф (GMOS-N) на телескопа Gemini North показва междузвездната комета 3I/ATLAS.

С помощта на телескопа Gemini North в Международната обсерватория "Джемини" астрономи са заснели кометата 3I/ATLAS, докато извършва преминаването си през нашия космически квартал.

Междузвездните обекти идват от извън нашата Слънчева система и могат да се наблюдават за кратко, докато преминават за първи и единствен път през нея.

С размери от десетки метри до няколко километра, тези обекти са парчета космически отломки, останали от формирането на планетарните системи на тяхната звезда.

Докато тези останки обикалят около своята звезда, гравитацията на близките по-големи планети и преминаващите звезди може да ги изстреля извън родните им системи в междузвездното пространство, където могат да пресекат други звездни системи.

Междузвездните посетители са ценни обекти за изучаване, тъй като предлагат уникално познание за други звездни системи.

Те носят информация за химичните елементи, които са присъствали, когато и където са се образували, което дава на учените представа за това как се формират планетарните системи покрай далечни звезди през цялата история на нашата галактика Млечен път - включително звезди, които вече са изчезнали.

3I/ATLAS е едва третият междузвезден обект, открит някога след 1I/ʻOumuamua през 2017 г. и 2I/Borisov през 2019 г.

Астрономите смятат, че съществуват много междузвездни обекти и вероятно преминават през нашата Слънчева система често и редовно, но те са изключително трудни за заснемане, тъй като могат да бъдат идентифицирани, само когато са достатъчно близо, за да бъдат видяни, и когато земните телескопи са насочени на правилното място в точното време.

Многобройни екипи по целия свят използват голямо разнообразие от телескопи, за да наблюдават кометата 3I/ATLAS по време на временното ѝ посещение в нашата Слънчева система, което им позволява колективно да определят някои от ключовите характеристики на кометата.

Въпреки че много неща остават неизвестни, вече е ясно, че обектът 3I/ATLAS е уникален в сравнение с 1I/ʻOumuamua и 2I/Borisov.

Наблюденията досега показват, че 3I/ATLAS има приблизителен диаметър от най-много 20 км, в сравнение с диаметъра на Оумуамуа от 200 м и този на Борисов от по-малко от един км.

Новата комета има и изключително ексцентрична орбита, а по ексцентричността може да се съди доколко орбиталният път на обекта е "разтегнат".

Ексцентрицитет от 0 е идеално кръгова орбита, докато ексцентрицитет от 0,999 е много разтегната елипса.

Обект с ексцентричност над 1 е на път, който не се връща обратно около Слънцето, което предполага, че идва от някъде и ще се върне в междузвездното пространство.

3I/ATLAS има ексцентрицитет от 6.2, което е силно хиперболично и подкрепя класификацията му като междузвезден обект.

За сравнение, 'Оумуамуа имаше ексцентричност от около 1.2, а Борисов - около 3.6.

В момента 3I/ATLAS се намира в орбитата на Юпитер на разстояние от около 465 милиона км от Земята и 600 милиона км от Слънцето.

Най-близкото разстояние, на което кометата ще се доближи до Земята, е приблизително 270 милиона км на 19 декември 2025 г., но няма да представлява заплаха за нашата планета.

3I/ATLAS ще достигне най-близкото си приближение до Слънцето около 30 октомври 2025 г., на разстояние от 210 милиона км - точно в орбитата на Марс.

По време на това близко приближение, 3I/ATLAS ще се движи с почти 25 000 км в час.

Новото изображение на 3I/ATLAS е заснето от многообективния спектрограф (GMOS-N) на телескопа Gemini North.

Чувствителността и гъвкавостта на планирането на Международната обсерватория "Джемини" са осигурили ключовото ранно характеризиране на този междузвезден скитник.

Учените очакват с нетърпение още много нови данни и прозрения, докато този обект се затопля от слънчевата светлина, преди да продължи своето студено, тъмно пътешествие между звездите.

Произходът на третия междузвезден посетител

Астрономите за първи път наблюдаваха Комета 31/ATLAS на 1 юли. Въпреки че произходът ѝ остава неизвестен, изследователите, които са я наблюдавали, смятат, че летящото парче лед, прах и замръзнали газове идва от така наречения дебел диск на Млечния път. Този регион от древни звезди – повечето на възраст над 10 милиарда години – е разпръснат в слой над и под тънкия диск на нашата галактика (който е населен с по-млади звезди).

Ако 31/ATLAS наистина се е родила в дебелия диск на Млечния път, тя може би е най-старата комета, забелязана някога, на около 7 милиарда години - това е с 3 милиарда години повече от Слънчевата система. А начинът, по който се движи подозрително нагоре и надолу в галактическата равнина, вероятно е индикация за обект, който е произлязъл от диска и е останал в него буквално в продължение на еони. Ако имаме късмет, това би могло да ни даде поглед отвътре върху формирането на ранния Млечен път.

Смята се, че тази комета първоначално е била леден планетозимал (протопланета), едно от многото по-малки тела, които някога са се сливали, за да образуват планети. Как обаче е стигнала до нас днес е по-спорно.

Справка: From a Different Star: 3I/ATLAS in the context of the Otautahi–Oxford interstellar object population model; Matthew J. Hopkins, Rosemary C. Dorsey, John C. Forbes, Michele T. Bannister, Chris J. Lintott and
Brayden Leicester; https://arxiv.org/pdf/2507.05318 

Източници: 

Gemini North Telescope Captures New Images of Interstellar Comet 3I/ATLAS, Sci.News.

If This Comet Is What We Think It Is, It’s Unlike Any Object Humanity Has Ever Seen, Рopular Мechanics

Още по темата

    Най-важното
    Всички новини