Изследователи от Технологичния институт Рочестър са направили модел на сливането на две черни дупки със съответната анимация. Тяхната работа е публикувана в списание Physical Review Letters, съобщава сайтът phys.org.
В този модел се показва по какъв начин всяка от две въртящи се черни дупки при взаимодействието им една с друга променят посоката на оста на своето въртене, орбитата около общия център на масата и скоростта на въртене. Физиците са демонстрирали и прецесията на орбитата на черните дупки и завършват със сливането на двата гравитационни обекта.
За да направят този модел, авторите са използвали суперкомпютър, който да реши уравненията на общата теория на относителността. В този случай, метричният тензор на Общата теория на относителността се разлага на ред, първият член на който съответства на пространството на Минковски.
Както отбелязват авторите, много черни дупки, включително супермасивните в центровете на галактиките в хода на своята еволюция може да се слеят една с друга. Например, черните дупки в центъра на Млечния път и на Андромеда след сблъсъка им, след около 5 милиарда години, ще се слеят в една.
"Тази динамика на въртене може да засегне растежа на черните дупки, заобиколени от акреционни дискове и да промени галактическите свръхмасивни бинарни черни дупки, което води до наблюдаваните ефекти", според учените Карлос Лусто (Carlos Lousto) и Джеймс Хийли (James Healy) от Технологичния институт Рочестър.
Авторите на проучването ще представят констатациите си на срещата на Американското физическо дружество в Балтимор на 14 април и честването на стогодишнината от Общата теория на относителността на Айнщайн, публикувана през ноември 1915г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари