Най-големият набор данни за свръхнови тип Ia може да промени моделите на Вселената

Ваня Милева Последна промяна на 18 февруари 2025 в 00:00 2121 0

В жълто са всички открити свръхнови. В долната част е подчертана свръхнова за два месеца.

Кредит ZTF collaboration

В жълто са всички открити свръхнови. В долната част е подчертана свръхнова за два месеца.

Набор от данни от не по-малко от 3628 свръхнови от тип Ia, публикуван наскоро, може потенциално да промени моделите на Вселената.

Тези свръхнови са породени от звезди бели джуджета, които заради добавянето на маса от спътник стават по-масивни от границата на Чандрасекар (≈1,4 слънчеви маси) и тъй като винаги имат една и съща абсолютна светимост в своя максимум, те могат да функционират отлично като "стандартна свещ" за определяне на разстоянието.

Екип астрономи откри свръхновите с помощта на Zwicky Transient Facility (ZTF) – камера, прикрепена към 48-инчовия телескоп Samuel Oschin в обсерваторията Паломар в Калифорния.

Куполът на телескопа Samuel Oschin в обсерваторията Паломар в Калифорния. Кредит: Palomar/Caltech

Свръхновите са открити със ZTF за период от 2,5 години (между март 2018 г. и декември 2020 г.) и резултатите вече са публикувани под формата на съобщение за данни DR2.

За първи път се публикува толкова голям набор от данни от свръхнови тип Ia. Тези свръхнови са рядкост, тъй като в стандартна галактика такава свръхнова се появява средно само веднъж на всеки 1000 години. Но тъй като ZTF може да наблюдава толкова много галактики на разстояние до 1,5 милиарда светлинни години наведнъж, той може да открие много, средно 4 на нощ.

Карта на колко свръхнови тип Ia са открити къде. Сивата лента е Млечният път. Кредит: ZTF collaboration

Едно от основните открития на проучването е, че свръхновите от тип Ia се различават по същество като функция на тяхната среда, повече от очакваното преди, и че приетият преди това механизъм за корекция трябва да бъде преразгледан.

Това може да промени начина, по който измерваме историята на разширението на Вселената и може да има важни последици за текущите отклонения, наблюдавани в стандартния модел на космологията, добре познатия модел ΛCDM.

Стандартни свещи (вляво) и стандартни линийки (вдясно) са две различни техники, използвани от астрономите за измерване на разширяването на пространството в различни времена/разстояния в миналото. Въз основа на това как величини като осветеност или ъглов размер се променят с разстоянието, може да се направи извод за историята на разширяването на Вселената. Използването на метода на свещите е част от стълбата на разстоянията, което дава 73 km/s/Mpc. Използването на линийката е част от метода на ранния сигнал, което дава 67 km/s/Mpc. С новите данни на космическия телескоп "Джеймс Уеб" мистерията около скоростта на разширяване на Вселената се задълбоава още повече. Кредит NASA/JPL-Caltech

И това може да промени играта, както се казва. Въз основа на DR2 все още не са определени космологични параметри, като скоростта на разширяване на Вселената. Те се очакват в следващия набор от данни DR2.5.

Повече за набора от данни DR2 за  може да се намери в статията на M. Rigault et al, ZTF SN Ia DR2: Общ преглед . Астрономия и астрофизика, 2025 г.; 694: A1.

Данните за общо не по-малко от 21 свръхнови тип Ia са публикувани за DR2 и всички те могат да бъдат намерени тук

Справка: M. Rigault et al, ZTF SN Ia DR2: Overview. Astronomy & Astrophysics, 2025; 694: A1. DOI: https://doi.org/10.1051/0004-6361/202450388 

Източник: “Game changing” release of Type Ia Supernovae data may hold key to the history of the Universe, Lancaster University

    Най-важното
    Всички новини