НАСА представи интересна нова снимка на комета, която в момента лети близо до Земята. По-конкретно, това е кометата A3, която в момента се движи през нашата Слънчева система с 80,47 км в секунда, след като оцеля при близката си среща със Слънцето миналия месец.
Кометата е заснета от космическия кораб на НАСА SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) или "Слънчевата и хелиосферна обсерватория".
Изображението (вижте по-горе) показва кометата от дясната страна като бяла ивица светлина, срещу планетата Меркурий, която е яркото бяло петно отляво.
Големият син кръг в центъра на изображението е Слънцето, чийто блясък е блокиран с помощта на инструмент, наречен коронограф.
Смята се, че кометата е произлязла от Облака на Оорт. Този регион формира външната обвивка на нашата Слънчева система и потенциално съдържа милиарди ледени фрагменти от отломки с размерите на планина.
Облакът на Оорт е толкова далеч от Слънцето, че на кометите може да са необходими стотици хиляди години, за да завършат една обиколка.
Кометите са съставени от лед и камъни, заобиколени от газ и прах, останали от образуването на Слънчевата система. Те имат размери от километър до десетки километра. Докато се приближават към Слънцето и се нагряват, те развиват опашка, която е дълга милиони километри.
Но защо тази комета се нарича A3? Пълното име на кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) отдава почит на обсерваторията Tsuchinshan (Цунчиншан), която първа я откри, и южноафриканския телескоп ATLAS, който по-късно идентифицира кометата. "2023" в името обозначава годината, в която е открит, като "A3" означава, че е забелязан за първи път през януари.
Това, което прави снимката на кометата толкова специална, е нейната рядкост. В момента е в точка от своята 80 000-годишна орбита, която я приближава достатъчно близо до Слънцето, за да я видим, феномен, който се случва само с малка част от кометите.
Анимацията показва момента, в който това се е случило. Кредит: NASA/SOHO
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари