След откриването на бързи радиоимпулси (FRB) през 2007 г. стана ясно, че такъв изблик произвежда много енергия за кратък период от време - за една милисекунда се освобождава толкова енергия, колкото нашето слънце - за три дни и че най-вероятно са причинени от магнетари, които са неутронни звезди с изключително мощно магнитно поле.
Оттогава са открити няколкостотин FRB и връзката между FRB и магнетарите сега изглежда ясна. Но наскоро бе открита нова връзка, а именно FRB и магнетари с масивни галактики, с висока скорост на образуване на звезди.
Екип от астрономи, ръководен от Крити Шарма (Kritti Sharma) от Калифорнийския технологичен институт, с помощта на радиоинтерферометъра DSA-110 в радиообсерваторията Owens Valley близо до Бишоп, Калифорния, е проучил 70 радиоимпулса и галактиките, в които се появяват.
Изследването показва, че FRB са по-често срещани в масивни галактики с голямо производство на нови звезди, отколкото в галактики с ниска маса.
Сравнение на галактиките домакини на FRB с разпределението на галактиките във Вселената, избрани въз основа на звездна маса и образуване на звезди. Кредит: arXiv (2024). DOI: 10.48550/arxiv.2409.16964
Масивните галактики обикновено съдържат повече тежки елементи – наричани от астрономите "метали" – отколкото галактиките с ниска маса. Тези метали (елементи, по-тежки от хелия) се произвеждат главно от тежки звезди, които изхвърлят тези метали в космоса в края на живота си с експлозия на свръхнова.
Тежките звезди често се срещат в двойни звездни системи (такъв е случаят с 84% от тежките звезди) и ако една от звездите избухне, повечето от металите се озовават в другата звезда. Ако по-късно двете звезди се сблъскат и слеят, има голям шанс да се създаде неутронна звезда с изключително силно магнитно поле, магнетар. Следователно се смята, че магнетарите са по-често срещани в масивни галактики с висок процент на образуване на звезди и че те са продукт на сливане на две звезди, а не продукт на една звезда.
Справка: Sharma, K., Ravi, V., Connor, L. et al. Preferential occurrence of fast radio bursts in massive star-forming galaxies. Nature 635, 61–66 (2024). https://doi.org/10.1038/s41586-024-08074-9
Източник: Mighty Radio Bursts Linked to Massive Galaxies, CalTech
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари