Установена е връзка между бързи радиоимпулси, магнетарите и масивните галактики

Ваня Милева Последна промяна на 08 ноември 2024 в 00:00 4873 0

Този фотомонтаж показва антените на Deep Synoptic Array-110, които се използват за откриване и точно определяне на местоположенията на бързи радиоимпулси (FRB). Над антените има изображения на някои от галактиките домакини на FRB, както се появяват на неб

Кредит Annie Mejia/Caltech

Този фотомонтаж показва антените на Deep Synoptic Array-110, които се използват за откриване и точно определяне на местоположенията на бързи радиоимпулси (FRB). Над антените има изображения на някои от галактиките домакини на FRB, както се появяват на небето.

След откриването на бързи радиоимпулси (FRB) през 2007 г. стана ясно, че такъв изблик произвежда много енергия за кратък период от време - за една милисекунда се освобождава толкова енергия, колкото нашето слънце - за три дни и че най-вероятно са причинени от магнетари, които са неутронни звезди с изключително мощно магнитно поле.

Оттогава са открити няколкостотин FRB и връзката между FRB и магнетарите сега изглежда ясна. Но наскоро бе открита нова връзка, а именно FRB и магнетари с масивни галактики, с висока скорост на образуване на звезди.

Екип от астрономи, ръководен от Крити Шарма (Kritti Sharma) от Калифорнийския технологичен институт, с помощта на радиоинтерферометъра DSA-110 в радиообсерваторията Owens Valley близо до Бишоп, Калифорния, е проучил 70 радиоимпулса и галактиките, в които се появяват.

Изследването показва, че FRB са по-често срещани в масивни галактики с голямо производство на нови звезди, отколкото в галактики с ниска маса.

Сравнение на галактиките домакини на FRB с разпределението на галактиките във Вселената, избрани въз основа на звездна маса и образуване на звезди. Кредит: arXiv (2024). DOI: 10.48550/arxiv.2409.16964

Масивните галактики обикновено съдържат повече тежки елементи – наричани от астрономите "метали" – отколкото галактиките с ниска маса. Тези метали (елементи, по-тежки от хелия) се произвеждат главно от тежки звезди, които изхвърлят тези метали в космоса в края на живота си с експлозия на свръхнова.

Тежките звезди често се срещат в двойни звездни системи (такъв е случаят с 84% от тежките звезди) и ако една от звездите избухне, повечето от металите се озовават в другата звезда. Ако по-късно двете звезди се сблъскат и слеят, има голям шанс да се създаде неутронна звезда с изключително силно магнитно поле, магнетар. Следователно се смята, че магнетарите са по-често срещани в масивни галактики с висок процент на образуване на звезди и че те са продукт на сливане на две звезди, а не продукт на една звезда.

Справка: Sharma, K., Ravi, V., Connor, L. et al. Preferential occurrence of fast radio bursts in massive star-forming galaxies. Nature 635, 61–66 (2024). https://doi.org/10.1038/s41586-024-08074-9 

Източник: Mighty Radio Bursts Linked to Massive Galaxies, CalTech

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !