
Източникът на бързи радиоимпулси, които някои считат за сигнали от извънземна цивилизация, не се намира в нашата галактика Млечен път, а е галактика, отдалечена от Земята на 3 милиарда светлинни години.
Това е посочено в статия, публикувана в Nature.
Почти десетилетие след откритието на първия радиоимпулс или FRB (Fast Radio Burst) международен екип изследователи локализират източника на един такъв сигнал, FRB 121102, в галактика джудже в съзвездието Колар.
"Тези радиоимпулси, трябва да имат огромно количество енергия, за да могат да са видими от разстояние над 3 милиарда светлинни години от нас," - заяви в прессъобщение на Университета Корнел изследователят Шами Чатерджи (Shami Chatterjee), водещ автор на проучването.
За да установят източника, екипът използва серия от радиотелескопи, включително Аресибо в Пуерто Рико, Свръхголямата антенна решетка Very Large Array в Ню Мексико, както и космически телескоп на НАСА "Чандра" и Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) в Чили.
Допълнителни наблюдения от обсерваторията Джемини в Хавай показа, че тази галактика е десет пъти по-малка от Млечния път и има само един процент от неговата маса.
Галактиката постоянно излъчва в радиодиапазона, периодично пораждайки импулси, подобни на FRB 121102. Техният източник е компактен обект в центъра на галактиката.
Следващият голям въпрос е естеството на източника: Какво причинява тези импулси и има ли и други, които се повтарят периодично? "Смятаме, че това може да бъде магнетар - новородена неутронна звезда със силно магнитно поле, остатък от свръхнова или пулсар - който някак произвежда тези чудовищни импулси", обяснява Чатерджи. "Или може да е активно галактическо ядро (черна дупка - бел.ред.) на галактиката джудже. Това би било оригинално. Или може да е комбинация от тези две идеи, което обяснява защо това, което виждаме, е толкова рядко" - допълва астрофизикът.
Съзвездието Колар, от където идва мистериозният сигнал. Източник: Wikimedia Commons
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката